Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


IX Królewskie Arkady Sztuki
Kiedy
3 sierpnia 2018 (piątek) - 15 września 2018
Gdzie
Arkady Kubickiego, Plac Zamkowy 4 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.zamek-krolewski.pl/ogrody-i-arkady-kubickiego/arkady-kubickiego/krolewskie-arkady-sztuki-2018
źródło fot: organizatorzy
źródło fot: organizatorzy

Wydarzenia

1 2 3

Królewskie Arkady Sztuki 2018 to dziewiąta edycja festiwalu artystycznego, realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie od 2010 roku. Tegoroczny przegląd stanowi wspaniałą okazję do zapoznania się z twórczością artystów teatralnych i muzyków, prezentujących swój kunszt w trakcie 15. występów. O różnorodności oraz atrakcyjności wydarzeń przewidzianych w aktualnym programie będą się mogli Państwo przekonać podczas siedmiu letnich weekendów. Poszczególne występy zaaranżowano w niezwykłej scenerii Arkad Kubickiego, usytuowanych u podnóża ogrodów Zamku Królewskiego nad brzegiem Wisły.

W tegorocznym programie Królewskich Arkad Sztuki znajdą się m.in. prezentacje polskiego teatru plastycznego. Poznański Teatr Circus Ferus z widowiskiem Rodzina dokona przewrotnej analizy psychologicznej nad zbiorową bohaterką – rodziną. Dekonstrukcji klasycznej formy operowej – lamentu – w zderzeniu z kompozycją współczesną, improwizacją muzyczną oraz tańcem butoh dokona Teatr Limen Butoh w spektaklu Ogrody opuściły swoje drzewa. W realizacji pt. Lustro postać Brunona Schulza ożywi Leszek Mądzik, który na Scenie Plastycznej KUL od wielu lat z sukcesem realizuje swoją niezawodną zasadę „myślenia obrazami”. Czwarty wieczór teatralny wypełni spektakl Hamlet. Sen – projekt Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego, poświęcony zastosowaniu technik pracy ze snami i nieświadomością w praktyce tańca i teatru.

Dla najmłodszych miłośników sztuki przygotowaliśmy siedem spotkań w ramach cyklu Arkady Dzieciom – cztery z teatrem i trzy z muzyką. W sekcji teatralnej proponujemy historię Czerwonego Kapturka, nowatorsko zinterpretowaną przez wykonawców Teatru Malutkiego w przedstawieniu Bajka samograjka. Niezwykłe przygody przytrafią się bohaterowi przedstawienia Teatru Promyk Pan Toti i czarodziejski grzebień. Nie zabraknie też interaktywnego programu Podróże dookoła świata, prowadzonego przez aktorów Teatru Łata. Podczas spektaklu Księżycowe opowieści Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi zabierze nas z kolei do magicznych krain z różnych stron świata. W ramach atrakcji muzycznych młodym melomanom polecamy warsztaty Dzień dobry, muzyko!. Będą to na pewno trzy niezapomniane przedpołudnia w klimacie koncertów promenadowych z udziałem publiczności. Poprowadzą je dyrygent Paweł Kos-Nowicki i jego muzykujący przyjaciele.

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się „dorosły" program muzyczny festiwalu, który stanowi naturalne odniesienie do tradycji koncertów na dworze polskich królów.

Dwa koncerty symfoniczne z przewagą muzyki polskiej, zarówno klasycznej jak i współczesnej, ze względu na dobór kompozytorów nawiązywać będą do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podczas pierwszego z tych wieczorów wystąpi orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, w trakcie drugiego zaś – orkiestra Warsaw Camerata, którą poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk, wielka, charyzmatyczna postać polskiej sceny muzycznej.

W solowym recitalu usłyszymy także znakomitego pianistę Pawła Kowalskiego. Tytuł tego koncertu zapowiada jego autorski – ze względu na zróżnicowany dobór kompozytorów – charakter. Nie bez znaczenia jest też niepowtarzalna sceniczna osobowość artysty.

Jak co roku, zadbaliśmy też o publiczność spragnioną nieco lżejszego repertuaru. 18 sierpnia artyście z Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin przeniosą nas w klimat ery swingu – kompozycje m.in. G. Millera, D. Ellingtona czy G. Gershwina dostarczą z pewnością niezapomnianych wrażeń.

Festiwal od ośmiu lat stanowi platformę dialogu interdyscyplinarnego, wymiany artystycznych doświadczeń czy pomysłów, nawiązywania nowych kontaktów, a także narodzin przyszłych działań artystyczno-kulturalnych. Opiera się na założeniu, że najbardziej efektywną formą współpracy między twórcami są wspólne przedsięwzięcia artystyczne.

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy