Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa "Świat poszedł do przodu,a nóżki zostały na swoim miejscu" w Galerii 18A
Kiedy
8 grudnia 2018 (sobota) - 13 grudnia 2018
Gdzie
Galeria 18a, Bracka 20b (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny

Sto lat temu Polki uzyskały prawa wyborcze. Dziesięć lat temu grupa aktorek i reżyserek założyła pierwszy (i do dziś jedyny) profesjonalny teatr kobiecy w Polsce. Nie zamierzamy jednak obchodzić jubileuszu – rozumianego jako symboliczne potwierdzenie i odnowienie pewnych zamierzchłych zdarzeń. Pozwalamy sobie natomiast na ŚWIĘTOWANIE. Jubileusz jest czymś abstrakcyjnym i martwym, podczas gdy nasze święto będzie eksplozją kobiecej energii – siły politycznej i mocy twórczej.

Rolę twórczyń (a nie – tworzywa) wystawy wzięły na siebie wyjątkowe indywidualności polskiej sztuki: Ilona Błaut, Marta Bosowska, Karolina Breguła, Urszula Broll (Urszula Broll malarz), Monika Drożyńska, Vala T. Foltyn, Aneta Grzeszykowska, Edka Jarząb, Zofia Krawiec, Malga Kubiak, Honorata Martin, Martyna Miller, Marta Nadolle, Marta Ostajewska, Ewa Partum, Ania Płonka, Agnieszka Polska oraz Jadwiga Sawicka.

Łączy je przede wszystkim wspólnota doświadczenia – życia w polskim społeczeństwie, do którego ironicznym komentarzem jest tytuł wystawy „Świat poszedł do przodu, a nóżki zostały na swoim miejscu” zaczerpnięty z dramatu „Kochanek Sybilli Thomson” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z 1926 r. Prawa wyborcze kobiet uzyskane w 1918 roku to był ważny przyczółek, ale nie koniec walki. Wciąż musimy walczyć z seksizmem i różnymi formami dyskryminacji, nie tylko w życiu artystek, ale wszystkich kobiet w Polsce. Świat mknie do przodu w coraz szybszym tempie, ale nóżki rzeczywiście wciąż tkwią daleko w tyle. W tyle, ale z pewnością nie „na swoim miejscu”: my sobie tego miejsca nie wybrałyśmy i nie pozwolimy za siebie decydować, którędy i dokąd mamy zmierzać.

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy