Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i Jego Europa - Od Chopina do Moniuszki
Kiedy
14 sierpnia 2019 (środa) - 1 września 2019
Gdzie
Warszawa - różne lokalizacje
zamknij
festiwal.nifc.pl/pl

Wydarzenia

1 2 3 4 5 ... 7

Festiwal Chopin i Jego Europa jest jednym z najważniejszych międzynarodowych projektów muzycznych przybliżających twórczość polskiego kompozytora. Odbywa się co roku w sierpniu w Warszawie.

Zgodnie z tytułem Festiwal ukazuje twórczość Fryderyka Chopina w kontekście „jego” Europy, rozumianej w czterech perspektywach – Europy jemu współczesnej, Europy przedchopinowskiej, Europy po śmierci wielkiego mistrza i w końcu Europy naszych czasów. Z tego względu repertuar grany na Festiwalu obejmuje poza dziełami samego Chopina także muzykę, która go inspirowała, dorobek twórców od niego młodszych oraz recepcję twórczości Chopinowskiej w muzyce nam współczesnej. Istotnym estetycznym założeniem programowym jest prezentacja i konfrontacja ze sobą dwóch nurtów wykonawczych – wykonawstwa na instrumentach historycznych oraz współczesnych. Niezwykle znacząca jest przy tym obecność na Festiwalu najwybitniejszych pianistów, orkiestr i zespołów – reprezentujących i międzynarodowy, i polski świat muzyczny.

Wspierając się na interpretacjach mistrzów, Festiwal stwarza zarazem możliwości występu w tak prestiżowym towarzystwie młodym artystom, dopiero debiutującym na scenach koncertowych. Każda kolejna edycja Festiwalu ma odrębną, unikatową ideę programową, nierzadko łączącą się z obchodami rocznic ważnych dla historii muzyki bądź z chęcią wyeksponowania któregoś ze współczesnych artystów. Festiwal, którego program konstruowany jest na podstawie trzech głównych propozycji koncertowych – koncertów symfonicznych, recitali i koncertów kameralnych, nie stroni od przedstawiania swobodniejszych inspiracji chopinowskich.

Prezentowane są różnorodne formy dalekie od klasycznych ujęć muzyki Chopina, poprzez włączanie w program występów gwiazd jazzu, piosenkarzy czy aktorów. Kluczowe dla koncepcji „Chopin i jego Europy” pozostają ponadto najwyższej klasy wykonania muzyki polskiej, choćby utworów Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Mieczysława Wajnberga, Józefa Władysława Krogulskiego, Karola Kurpińskiego, Władysława Żeleńskiego, Józefa Nowakowskiego i Zygmunta Stojowskiego.

Na Festiwalu regularnie występują tacy soliści, jak Martha Argerich, Jan Lisiecki, Nelson Freire, Garrick Ohlsson, Yundi, Seong-Jin Cho, Julianna Avdeeva, Nelson Goerner, Andreas Staier czy Tobias Koch.

źródło: Organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy