Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Koncert kameralny - 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i Jego Europa
Kiedy
25 sierpnia 2019 (niedziela) g. 16:00
Gdzie
Teatr Wielki - Opera Narodowa, Pl. Teatralny 1 (mapa)
zamknij
Cena
20 zł - 40 zł
festiwal.nifc.pl/pl
To wydarzenie jest częścią: 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i Jego Europa - Od Chopina do Moniuszki
Możliwy dojazd autobusem

Wykonawcy:
Ensemble Dialoghi

Recytatyw i aria Donny Elwiry Mi tradì quell’alma ingrata / Zdradziła mnie ta dusza niewdzięczna!, powstały po prapremierze Don Giovanniego w Pradze. Muzyka to piękna i przejmująca, wykonanie bez słów nie utrudni zapewne odczytania jej przesłania. Podobnie powinno być z arią Argeny Chi disprezza gl’infelici / Kto gardzi nieszczęśliwym z opery Ciro in Babilonia o sia La caduta di Baldassare (Cyrus w Babilonie albo upadek Baltazara) Gioacchina Rossiniego, wystawionej po raz pierwszy w czasie Wielkiego Postu – stąd tematyka biblijna. Za sprawą dumki Jontka Szumią jodły na gór szczycie, Stanisław Moniuszko co krok zderzał się z trudnościami, niebagatelną była carska cenzura. Pieśń po dziś dzień stanowi swoistą wizytówkę Halki.

Choć pobyt Mozarta w Paryżu 1788 r. nie był udany, nic nie stanęło na przeszkodzie, by powstały wizjonerskie, zapowiadające estetykę romantyczną sonaty fortepianowe. Tam też wczesnym latem została skomponowana dwuczęściowa Sonata e-moll na fortepian i skrzypce. Kwintet d-moll na fortepian i instrumenty, napisany przez przyjaciela Mozarta - Franza Danziego – choć klasyczny w formie, także okraszony jest uczuciami romantycznymi. Largo e sostenuto, środkowa część jednej z sześciu Sonat na klawesyn lub pianoforte op. 30 Haydna – otacza nas aurą zadumy i smutku.

Michał Glinka łączył talenty Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Jego Trio patetyczne d-moll to utwór niebywale romantyczny, pełen kontrastów.

źródło: Organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy