Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wernisaż wystawy: „Le dor va dor. Z pokolenia na pokolenia” - Warszawa Singera
Kiedy
25 sierpnia 2019 (niedziela) g. 16:00
Gdzie
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.festiwalsingera.pl
To wydarzenie jest częścią: XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Podczas wernisażu odbędzie się koncert Jasmin Meiri i Leona Tomica

Le dor va dor, czyli z pokolenia na pokolenie to ważna zasada żydowska. Oznacza przekazywanie wiedzy z pokolenia na pokolenie i przypominanie ważnych wydarzeń z historii żydowskiej. Dotyczy to zwłaszcza obchodzonego wiosną święta Pesach, podczas którego Żydzi na całym świecie przypominają historię wyzwolenia z niewoli i exodusu z Egiptu. Historię tę przybliża hagada – ilustrowane opowiadanie na święto Pesach. Austriacki artysta Arik Brauer odtworzył to wyjątkowe dzieło i stworzył nową wersję hagady, zamkniętej w formie dwudziestu czterech oryginalnych obrazów (tempera na tekturze), dającej możliwość nowego spojrzenia na historię wyjścia z Egiptu.

Arik Brauer (ur. 1929), „wszechstronny geniusz” – malarz, grafik, ceramik, muzyk, piosenkarz, tancerz, kompozytor, scenograf i nie tylko, swoją pierwszą hagadę zilustrował w 1979 roku. Publikacja została szybko wyprzedana i stała się klasykiem. Artysta studiował malarstwo i śpiew na Akademii Sztuk Stosowanych w Wiedniu, jest współzałożycielem Wiedeńskiej Szkoły Fantastycznego Realizmu, projektował scenografię dla Wiedeńskiej Opery Państwowej i Opery Garniera w Paryżu, w latach 70. zyskał popularność dzięki piosenkom w dialekcie wiedeńskim, które przyniosły mu dwie złote płyty. W 2001 roku w jego mieszkaniu w Wiedniu otwarto jego własne muzeum. Artysta został uhonorowany najważniejszymi wyróżnieniami austriackimi. Obecnie wystawę retrospektywną „Arik Brauer. All of My Arts” prezentuje Muzeum Żydowskie w Wiedniu, dzięki któremu też mamy możliwość obejrzenia prac Arika Brauera w ramach Festiwalu Warszawa Singera.

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy