Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Spacer: Wczoraj Leszno, dziś Muranów - Warszawa Singera
Kiedy
31 sierpnia 2019 (sobota) g. 13:30
Gdzie
Warszawa (Miejsce zbiórki: przed kinem Muranów, ul. Gen. Andersa 5 (spacer zakończy się przed bramą Ogrodu Krasińskich))
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.festiwalsingera.pl
To wydarzenie jest częścią: XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Instytucje


Jurydyka Leszno była w historii Warszawy miejscem szczególnym.

Przez długie lata mieszkali tu obok siebie kalwini, luteranie, katolicy i ludność żydowska. Na miejsce swojego zamieszkania wybierali Leszno przybywający do Warszawy hugenoccy rzemieślnicy, z których kilku realizowało zamówienia dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tu ewangelicy założyli swój pierwszy cmentarz (aż do drugiej wojny światowej przetrwał pomnik nagrobny Butzaua, hajduka który zginął w obronie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w czasie porwania króla przez konfederatów barskich), potem ewangelicki szpital i kościół.

W drugiej połowie XIX w. na Lesznie i Muranowie zaczęła się osiedlać ludność żydowska.

Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców żydowskich pojawiały się na Lesznie i w okolicach instytucje życia żydowskiego. Powstawały domy modlitwy, ale też księgarnie i wydawnictwa (np. Bernarda Lesmana, Leszno nr policyjny 13), szkoły, biblioteki, teatry, w których rozbrzmiewał język jidysz. Na Nalewkach, Nowolipiu i Nowolipkach znajdowały się redakcje popularnych gazet wydawanych w jidysz (Der Moment, Unzer Expres) i po polsku (Nasz Przegląd).

Do drugiej wojny światowej w niewielkiej odległości od siebie znajdowały się: katolicki kościół Narodzenia NMP, kościół ewangelicko-reformowany, żydowskie domy modlitwy, chasydzkie sztible i postępowa Synagoga na Tłomackiem.

Trasa spaceru poprowadzi przez miejsca przypominające o wielokulturowości mieszkańców tej części Warszawy i nowe ulice Muranowa, które zostały zbudowane po drugiej wojnie światowej.

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy