Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Pokaz filmu: „W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej” - Warszawa Singera
Kiedy
1 września 2019 (niedziela) g. 18:00
Gdzie
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.festiwalsingera.pl
To wydarzenie jest częścią: XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Reżyseria: Mary Skinner, zdjęcia: Sławomir Grünberg, Andrzej Wolf, producenci: Mary Skinner, Piotr Piwowarczyk.

Film dokumentalny, Polska/USA, 2010, 58 min.

Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej i grupy młodych Polek, które ryzykowały życie, aby ratować od zagłady żydowskie dzieci z getta w okupowanej przez nazistów Warszawie.

W filmie 95-letnia Irena Sendlerowa opowiada historię tamtych czasów, którą przez wiele lat trzymała w tajemnicy. W dokumencie występują jej współpracowniczki, osoby ocalone przez nie od zagłady oraz działacze społeczni i historycy.

Podczas II wojny światowej grupa młodych polskich kobiet uratowała tysiące żydowskich dzieci z warszawskiego getta, wyprowadzając je na „aryjską” stronę i umieszczając w sierocińcach i polskich rodzinach. Po wojnie bohaterka tej historii, Irena Sendlerowa, nie mogła swobodnie mówić o swojej wojennej aktywności. Dopiero kilka lat przed śmiercią, udzieliła na potrzeby filmu dokumentalnego kilku wywiadów, w których ujawniła prawdę o bohaterskiej działalności kobiet w okupowanej Warszawie.

Gdy naziści zaatakowali Polskę, 29-letnia Irena Sendlerowa była pracownicą opieki społecznej w warszawskim Urzędzie Miasta. Gdy w getcie zamknięto tysiące Żydów, pozbawiając większość populacji dostępu do jedzenia i leków, Sendlerowa wraz z koleżankami z pracy dostarczała im pomoc. Gdy latem 1943 roku stało się jasne, że plany okupanta wobec Żydów to totalna eksterminacja całego narodu kobiety zdecydowały się wyprowadzać dzieci z getta na „aryjską” stronę miasta, ukrywając je potem w klasztorach, sierocińcach i prywatnych domach. Zanim naziści całkowicie spalili żydowską dzielnicę po 3. powstaniu w getcie, Sendlerowej i jej współpracowniczkom udało się uratować setki dzieci.

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy