Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Pokaz muzyczny: Chaos i harmonia. Matematyczna symfonia - w Centrum Nauki Kopernik
Kiedy
24 sierpnia 2019 (sobota) g. 19:00
Gdzie
Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 (mapa)
zamknij
Cena
21 zł - 31 zł
www.niebokopernika.pl/repertuar/
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

Każda wizyta w planetarium pozwala nam oderwać się od codziennych spraw. Odizolowana sala kinowa, ogromny półsferyczny ekran oraz kosmiczna „perspektywa” zachęcają do skupienia oraz odprężenia. Wyjątkowy film „Chaos i harmonia” tylko wzmocni te wyjątkowe doznania. To hołd oddany matematyce, pełen zachwytu nad dziedziną, o której wybitny polski matematyk Stefan Banach powiedział, że jest „najpiękniejszym i najpotężniejszym tworem ducha ludzkiego”.

„Chaos i harmonia” wciąga nas do świata sztuki tworzonego za pomocą algorytmów: wielościanów foremnych, figur płaskich, gromad galaktyk, niezwykłych struktur Wszechświata, symulacji teorii chaosu, cykloid i wstęg Newtona. Możemy zanurzyć się we wnętrzu pięknych trójwymiarowych fraktali (aplikację do projektowania takich obrazów stworzył Krzysztof Marczak), być świadkami spektakularnego zderzenia galaktyk czy obserwować jak wielkie, ciężkie i lepkie krople „spadają nam” na głowę z wielkiego ekranu. Przedstawienia struktur matematycznych przerywane są kilkoma krótkimi ujęciami prezentującymi nasz codzienny świat – tutaj szary, deszczowy i niezbyt atrakcyjny. W przeciwieństwie do barwnej i porywającej matematyki, która za nim stoi. „Chaos i harmonia” to film działający na zmysły i emocje, któremu towarzyszy dynamiczna, instrumentalna muzyka elektroniczna Johannesa Kraasa. Autor obrazów Rocco Helmchen mówi, że sam nigdy nie był dobry z matematyki, ale ta zawsze go fascynowała. Celem twórców było pokazanie, że matematyka to nie tylko przedmiot w szkole – dla wielu nudny i trudny – tylko coś znacznie donioślejszego. Jeśli kiedykolwiek nudziliście się na matematyce, to ten pokaz odmieni Wasze wspomnienia – „Chaos i harmonia” to propozycja nie tylko dla matematyków!

źródło: organizator