Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Kaligrafia - (nie)zapomniana sztuka
Kiedy
2 września 2019 (poniedziałek) - 31 grudnia 2019 g. 09:30 - 15:00
Gdzie
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16 (mapa)
zamknij
Cena
10 zł - 120 zł
wilanow-palac.pl/strona/3/warsztaty_rekonstrukcyjne.html#content
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem
Kaligrafia - (nie)zapomniana sztuka
Kaligrafia - (nie)zapomniana sztuka

W czasie warsztatów odkrywamy kunszt sztuki kreślenia liter w charakterze pisma kancelaryjnego, które stało się krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach króla Jana III. Uczestnicy warsztatów poznają ponadto dawne materiały i podkłady piśmiennicze oraz pilnie strzeżoną przez wiele dziesiątek lat recepturę inkaustu.

Czym program się wyróżnia
Warsztaty są prowadzone w niepowtarzalnej scenerii dawnego skryptorium, gdzie można zobaczyć również faksymile pierwszego polskiego podręcznika do kaligrafii z 1695 r. oraz dwa zeszyty szkolne Jana Sobieskiego z czasów nauki w kolegium. Uczestnicy warsztatów zasiadają przy drewnianych pulpitach i mają okazję spróbować pisać XVII-wiecznym krojem pisma przy użyciu pióra dwulementowego.

Punkt z podstawy programowej
Program spełnia wymogi podstawy programowej w obszarze historycznym i polonistycznym związane z analizowaniem i interpretacją historyczną. Uczeń poznaje przeszłości dla rozumienia procesów zachodzących we współczesności. Kształtuje umiejętność pracy samodzielnej, uczy się kunsztu sztuki kreślenia liter w charakterze pisma angielskiego. Uczy się umiejętnośći przelewania własnych myśli na papier.

Termin:
9:30—11:00, 11:30 —13:00, 13:30—15:00.
Dzień do uzgodnienia.

Koszt:
Bilet od osoby —10 zł, grupowy 120 zł.

Czy wydarzenie spełnia kryterium dostępności
Słabosłyszący, niesłyszący - TAK, dostępność tłumacza migowego po uprzednim poinformowaniu w trakcie rezerwowania zajęć edukacyjnych. Osoby poruszające się na wózku - TAK, jeśli zajęcia odbywają się w Sypialni Pani. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną - TAK, osoby ze spektrum autyzmu - TAK, osoby słabowidzące - TAK.

Dodatkowe informacje związane z logistyką i infrastrukturą
Możliwość skorzystania z parkingu rowerowego przy budynku wartowni. Bezpośrednio spod Rotundy do pętli Wilanów dojeżdżają autobusy: 519, 131. Można też skorzystać z linii metra M1 i ze stacji METRO CENTRUM dojechać do stacji METRO WILANOWSKA a następnie skorzystać z autobusów linii: 200, 251,139. Możliwość połączenia komunikacyjnego z metra linii M1 ze stacji MERTRO CENTRUM do METRO SŁUŻEW a następnie skorzystania z autobusów linii 317. Możliwość skorzystania z parkingu dla autokarów (dojazd do parkingu od ulicy Cendrowskiego).

Kontakt:
Koordynator Biura rezerwacji - Magdalena Borowczak: bilety@muzeum-wilanow.pl, +48 22 5442 850 (pon.–pt., godz. 9–16). Katarzyna Pietrzak - Programy historyczne dla gości indywidualnych i rodzin z dziećmi, rekonstrukcja kaligraficzna, kpietrzak@muzeum-wilanow.pl

Ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, 02-958 Warszawa. Numer kontaktowy i mail do Biura rezerwacji: bilety@muzeum-wilanow.pl, +48 22 5442 850 (pon.–pt., godz. 9–16).