Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


V Festiwal Oper Barokowych Dramma per musica 2019
Kiedy
6 września 2019 (piątek) - 22 września 2019
Gdzie
Warszawa - różne lokalizacje
zamknij
Cena
20 zł - 90 zł
drammapermusica.pl

V Festiwal Oper Barokowych „Dramma per Musica” to jedno z najważniejszych wydarzeń operowych w Polsce, jedyne poświęcone w całości operze barokowej. Od 6 do 22 września będzie można zobaczyć w Warszawie sześć spektakli operowych, cztery koncerty kameralne i dwa oratoria, wszystko to w wykonaniu blisko 150 znakomitych polskich artystów, w tym jednej z najlepszych orkiestr barokowych w kraju – Royal Baroque Ensemble.

Tegoroczną premierą będzie „Aci, Galatea e Polifemo” Haendla. Reżyserująca to przedstawienie Bożena Bujnicka przeniesie starożytny mit o zakochanej nimfie i okrutnym cyklopie do przeciętnej współczesnej polskiej szkoły (14 i 15 września), pragnąc nawiązać do ważnych problemów dzisiejszej młodzieży. Zabrzmi też opera, od której zaczęła się historia Festiwalu – „Agrippina”, pełna energii i intryg historia matki rzymskiego cesarza Nerona, ponownie w reżyserii Natalii Kozłowskiej, pod muzycznym kierownictwem Lilianny Stawarz i z Anną Radziejewską w roli tytułowej (6 i 7 sierpnia). Wreszcie na koniec trzeci haendlowski tytuł – wznowienie ubiegłorocznej „Alciny” w reżyserii Jacka Tyskiego i w niezmienionej obsadzie, a zatem z Olgą Pasiecznik w roli tytułowej, ze świetnymi tancerzami i multimedialną scenografią Sylwestra Łuczaka (20 i 21 września). Wszystkie spektakle tegorocznego Festiwalu odbędą się w specjalnie przystosowanych postindustrialnych wnętrzach Małej Warszawy, stanowiących architektoniczny kontrapunkt dla kunsztownej barokowej muzyki.

Na cztery koncerty kameralne będzie można przyjść do Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. 8 września zabrzmi „Muzyka dworu polskiego” – dzieła J.A. Hassego, D. Scarlattiego, T. Meruli, M. Scacchiego i F. Caccini w wykonaniu trzech młodych polskich zespołów muzyki dawnej. 11 września czeka nas pojedynek dwóch kontratenorów – Michała Sławeckiego i Rafała Tomkiewicza – w „Duello per voce e strumento”, z łódzkim Altberg Ensemble w tle. Gwiazdą kolejnego z koncertów (13 września) będzie bas-baryton Artur Janda, zaś 22 września, na zakończenie Festiwalu, w koncercie „Jedwab i porcelana” wystąpią dwie zaprzyjaźnione z warszawskimi muzykami chińskie sopranistki – Liu Yang i Li Ge.

Wielkim wydarzeniem będą dwa wspaniałe oratoria, oba w eleganckim wnętrzu niedawno odnowionego kościoła luterańskiego Św. Trójcy. 10 września usłyszymy „Saula” Georga Friedricha Haendla w wykonaniu polsko-czeskiej formacji Baroque Collegium 1685 i międzynarodowego grona śpiewaków z Peterem Kooijem na czele. 19 września po raz pierwszy w Polsce zabrzmi „San Giovanni Battista” Alessandro Stradelli. Orkiestrą Gradus ad Parnassum pokieruje najwybitniejszy znawca twórczości tego kompozytora, włoski dyrygent Andrea de Carlo.

źródło: organizator