Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Pieśni świata" - Szalone Dni Muzyki "Kartki z podróży"
Kiedy
28 września 2019 (sobota) g. 16:00
Gdzie
Teatr Wielki - Opera Narodowa, Pl. Teatralny 1 (mapa)
zamknij
Bilety
18 PLN
www.szalonednimuzyki.pl/
To wydarzenie jest częścią: Szalone Dni Muzyki "Kartki z podróży"
Możliwy dojazd autobusem

Muzyczne opracowanie poezji to bardzo ciekawe zagadnienie pod względem kompozytorskim. Napisanie muzyki, która uwydatnia piękno warstwy dźwiękowej i znaczeniowej języka to nie lada wyzwanie. Szczególnie wymagające ㄧ z europejskiej perspektywy ㄧ wydaje się stworzenie warstwy muzycznej do tekstów w językach orientalnych, bądź używanych w niewielkich, lokalnych społecznościach (jak gwary czy dialekty). Na koncercie „Pieśni świata” będzie można usłyszeć, jak muzyka współgra ze słowem.

Cztery poematy hinduskie kompozytora francuskiego Maurice’a Delage’a powstał podczas pobytu twórcy w Indiach w 1912 roku. Nazwy kolejnych ogniw cyklu pochodzą od miast, przez które kompozytor przejeżdżał podczas swojej podróży. Cykl Luciana Beria to z kolei impresje z Ameryki, Armenii, Francji, oraz różnych regionów Włoch. Wbrew nazwie – Folk Songs – nie wszystkie pochodzą z tradycji ludowej. Część z nich została skomponowana przez amerykańskiego zbieracza ludowych pieśni, Johna Jacoba Nilesa lub samego Beria. Dzieło Igora Strawińskiego Les Trois poésies de la lyrique japonaise to opracowania trzech krótkich wierszy japońskich z gatunku waka. Elementem wspólnym dla wszystkich tych kompozycji jest wybór nietypowego zespołu instrumentalnego, towarzyszącego partii solowej. Może w jakiś sposób koresponduje to z powiewem orientu zawartym w opracowywanej poezji?

WYKONAWCY
Elodie Hache sopran
Hanna Turonek flet piccolo
Andrzej Krzyżanowski flet
Arkadiusz Krupa obój
Nicolas Baldeyrou klarnet
Karol Sikora klarnet basowy
Sylvain Blassel harfa
Karol Krasiński instrumenty perkusyjne
Katarzyna Bojaryn instrumenty perkusyjne
Quatuor Psophos
Éric Lacrouts skrzypce
Bleuenn Le Maître skrzypce
Cécile Grassi altówka
Guillaume Martigné wiolonczela
Yoan Héreau fortepian / kierownik muzyczny

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy