Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Obrazki z przeszłości" - Szalone Dni Muzyki "Kartki z podróży"
Kiedy
28 września 2019 (sobota) g. 16:00
Gdzie
Teatr Wielki - Opera Narodowa, Pl. Teatralny 1 (mapa)
zamknij
Bilety
13 PLN
www.szalonednimuzyki.pl/
To wydarzenie jest częścią: Szalone Dni Muzyki "Kartki z podróży"
Możliwy dojazd autobusem

Modest Musorgski napisał swój słynny cykl pod wpływem wystawy akwareli i rysunków Wiktora Hartmanna, zorganizowanej tuż po jego śmierci. Ponieważ obydwaj twórcy byli bliskimi przyjaciółmi, Musorgski bardzo przeżył śmierć malarza. Obrazki z wystawy składają się z dziesięciu miniatur zatytułowanych tak samo, jak ich plastyczne odpowiedniki. Ogniwem przeplatającym się przez całość cyklu jest Promenada odzwierciedlająca moment przechodzenia od jednej pracy do kolejnej. Oryginalnie cykl był napisany na fortepian solo, jednak doczekał się wielu aranżacji na inne obsady. Najsłynniejszej dokonał Maurice Ravel – nadał on muzycznym obrazkom orkiestrową szatę brzmieniową, właściwie stwarzając je na nowo.

Muzyczny obraz nostalgii zawarł Stefan Kisielewski w swoim utworze Podróż w czasie. Wpisuje się on w nurt neoklasyczny, który polega na nawiązywaniu w mniej lub bardziej wyraźny i dosłowny sposób do muzyki poprzednich epok, i łączenie tych elementów ze zdobyczami muzyki współczesnej. Stefan Kisielewski, człowiek wielu zainteresowań, napisał również powieść pod tym samym tytułem. Opowiada ona o żołnierzu powracającym ze Stanów Zjednoczonych do rodzinnej Warszawy. Rozwój fabularny powieści dzieje się na tle refleksji o tym, że miasto okazuje się inne, niż było wówczas, kiedy główny bohater je opuszczał.

Valse Triste fińskiego kompozytora Jeana Sibeliusa to utwór programowy, który niejako odmalowuje dźwiękiem bal z przedziwnymi postaciami, które tańczą w rytm walca, brzmiącego gdzieś w oddali… Jest to piękna wizja, jednak niestety okazuje się jedynie urojeniem wywołanym przez śmiertelną chorobę.

WYKONAWCY
Polska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego
Maciej Tomasiewicz dyrygent

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy