Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Na dęte melodie" - Szalone Dni Muzyki "Kartki z podróży"
Kiedy
29 września 2019 (niedziela) g. 16:00
Gdzie
Teatr Wielki - Opera Narodowa, Pl. Teatralny 1 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.szalonednimuzyki.pl/
To wydarzenie jest częścią: Szalone Dni Muzyki "Kartki z podróży"
Możliwy dojazd autobusem

Wesele Figara to jedna z najsłynniejszych oper Mozarta. Bezpośrednią inspiracją libretta była sztuka francuskiego dramatopisarza i wolnomularza Pierre’a Beaumarchaisa Wesele Figara (tytuł oryginalny to La Folle journée ou Le Mariage de Figaro, od którego festiwal Szalone Dni Muzyki zaczerpnął swą nazwę). Sztuka ta, mimo że wystawiona w Comédie Française w Paryżu, nie spodobała się ówczesnej władzy – Ludwik XVI zakazał jej wystawiania, tym samym wzbudzając jeszcze większe zainteresowanie tym dziełem. Sława Wesela Figara dotarła także do Wiednia i zainteresowała Mozarta na tyle, że wraz z Lorenzem da Ponte opracowali libretto do opery.

Halka, flagowy przykład polskiej opery narodowej, powstała dzięki znajomości Stanisława Moniuszki i Włodzimierza Wolskiego. Panowie stwierdzili wspólnie, że poemat Wolskiego Halka, opisujący historię tragicznej miłości świetnie nadaje się na libretto opery. Etiuda E-dur Chopina to wbrew wirtuozowskiej i dydaktycznej naturze tego gatunku, utwór o charakterze nokturnowym. Był on bowiem nie tylko wybitnym pianistą, improwizatorem i kompozytorem, ale także świetnym pedagogiem, o czym świadczą relacje jego uczniów.

Aaron Copland, uznawany za prekursora współczesnej amerykańskiej muzyki klasycznej. Balet Rodeo, którego fragment usłyszymy w wykonaniu orkiestry dętej, jest jednym z ważniejszych dzieł kompozytora w tym kierunku twórczym, chociażby przez umieszczoną w nim patriotyczną melodię A fanfare for a common man.

Wszystkie te utwory zostaną zaprezentowane w ciekawej aranżacji na orkiestrę dętą ze Szkoły Muzycznej w Płocku.

WYKONAWCY
Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku
Grzegorz Dębski dyrygent

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy