Maiden Voyage (z ang. „Dziewiczy rejs”) Herbiego Hancocka, wydany w 1965 roku na albumie pod tym samym tytułem. Pierwszym tytułem tego standardu był TV Jingle, ponieważ utwór był oparty na rytmie podkładu dźwiękowego do reklamy, który Hancock skomponował wcześniej. Ostateczna nazwa utworu powstała dzięki przyjaciółce siostry artysty, która skojarzyła muzykę z podróżą morską.
Caravan Duke’a Ellingtona i Juana Tizola, wykonany po raz pierwszy w 1936 roku, należy do czołówki najpopularniejszych standardów jazzowych. Ellington zaaranżował go jako swobodną bossa novę o tajemniczym, nieco orientalnym charakterze. Słychać w nim mnóstwo dysonujących współbrzmień, a także nawiązania do innych gatunków – na przykład bluesa.
Kompozycja Hunting Wabbits Goodwina odnosi się do popularnej serii animowanej Królik Bugs. Elmer J. Fudd, to myśliwy, główny antagonista w kreskówce. Jego celem jest upolowanie tytułowego bohatera, jednak nigdy mu się to nie udaje, a na dodatek sam wpada w tarapaty. Twórcy podkreślili dodatkowo niedołężność i brak sprytu tej postaci poprzez nadanie mu wady wymowy. Kiedy Elmer mówi o swoim przeciwniku, nazywa go „scwewy wabbit” (co w poprawnej angielszczyźnie brzmi „screwy rabbit” i oznacza „stuknięty królik”).
Polski akcent w programie tego koncertu to Topniejące obłoki Petersburga – utwór gitarzysty i kompozytora Andrzeja Kowalskiego.
WYKONAWCY
Chopin University Big Band
Piotr Kostrzewa lider / prowadzenie
źródło: organizator