Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


ZAWIESZONE: Festiwal "Nowe Epifanie" 2020
Kiedy
26 lutego 2020 (środa) - 5 kwietnia 2020
Gdzie
Warszawa
zamknij
noweepifanie.pl/

Zobacz w serwisie


Wydarzenia

1 2 3 4 5 ... 7

XI interdyscyplinarny festiwal wielkopostny

Nie dotykaj mnie

Maria Magdalena to postać, wokół której koncentruje się program 11 edycji Festiwalu Nowe Epifanie. Z kanonicznych Ewangelii nie dowiadujemy się o niej zbyt wiele. Informacje tam zawarte pojawiają się głównie w formie wzmianek. Zostawiają pole do spekulacji, ale i przestrzeń do artystycznych wyobrażeń. Wiemy jednak, że Maria z Magdali towarzyszyła Chrystusowi do końca. Była pod krzyżem i podczas złożenia do grobu. Była tą, która spotkała Chrystusa po zmartwychwstaniu i jako pierwsza przekazała ten fakt mężczyznom, apostołom. W czasach Jezusa świadectwo przekazywane przez kobietę nie miało wielkiej wagi. Ale dla Jezusa widocznie nie stanowiło to problemu. Właśnie Marię Magdalenę uczynił tą, która miała wytłumaczyć mężczyznom, co się wydarzyło.

Głoszenie nowiny o zmartwychwstaniu było częstym tematem widowisk w średniowiecznej Europie i stanowiło podwaliny europejskiego teatru. Teatralny program Festiwalu złożony jest w tym roku z samych premier. Otworzy go spektakl pt. „Maria Magdalena. Wykład o grzechu” w reż. Katarzyny Minkowskiej. Ponadto pokażemy spektakle Darii Kopiec, Karoliny Szczypek, Sławomira Narlocha i Jana Hussakowskiego, które są owocem pracy Laboratorium Nowych Epifanii. Wyjątkowym projektem będzie spektakl „Ordo Virtutum” Hildegardy z Bingen – muzyczne przedstawienie w Teatrze Lalka z udziałem Anny Marii Jopek.

Hasło tegorocznej edycji Festiwalu „Nie dotykaj mnie” może nasuwać skojarzenia z ogólnoświatowym ruchem #MeToo. Tymczasem są to słowa Jezusa skierowane do Marii Magdaleny, które w Wulgacie św. Hieronim przetłumaczył jako „noli me tangere”. Grecki oryginał nie jest tak jednoznaczny, jak jego łaciński przekład. Użyty w nim czasownik „haptomaj” rozumieć można jako dotykanie, ale również jako zatrzymywanie, obejmowanie. Między innymi te zagadnienia będziemy badać w ramach cyklu ośmiu warsztatów pt. „Miejsce dotyku”. Warsztaty poprowadzą same kobiety: Anja Franczak, Małgorzata Marczewska, Aga Kozak, Barbara Ciemięga, Aleksandra Klimczak, Katarzyna Szugajew i Zuza Sikorska. Podczas warsztatów pracować będziemy nad tym, co nas dotyka najgłębiej: śmierć, miłość, emocje.

Program Festiwalu >>>

źródło: organizator


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy