Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Online: Dni Tesli - Centrum Nauki Koperni
Kiedy
10 lipca 2020 (piątek) - 11 lipca 2020 g. 14:00 - 16:00
Gdzie
Centrum Nauki Kopernik, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.kopernik.org.pl/news/n/dni-tesli-online/
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

Kiedy Nikola Tesla ma urodziny? 10 lipca! A może 11 lipca? Dokładnie nie wiadomo. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by świętować w oba dni. Tak właśnie uczynimy - zapraszamy na Dni Tesli online 10 i 11 lipca.

Zobaczycie pokazy prosto z naszego Teatru Wysokich Napięć i eksperymenty z prądem w roli głównej. Zwykle na urodziny Tesli zapraszaliśmy do Kopernika gości specjalnych. Tym razem to my zagościmy u nich. Odwiedzimy m. in. Laboratorium Wysokich Napięć w Instytucie Energetyki, Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie, czy dawny budynek administracyjny Elektrowni Miejskiej, gdzie teraz mieści się siedziba innogy. Nie zabraknie również przejażdżki elektrycznym samochodem innogy go! Zobaczymy różne transformatory Tesli w akcji - małe i gigantyczne, występujące solo i w podgrupach, stworzone przez pasjonatów i zawodowców. Oglądając je na ekranach, nie musimy przebywać w bezpiecznej klatce Faradaya - ale i tak pokażemy, jak ona działa. Urodziny jednego z największych wynalazców wymagają właściwej oprawy - muszą być elektryzujące. Obiecujemy stanąć na wysokości zadania.

Dlaczego co roku przypominamy sylwetkę Nikoli Tesli? Bo to genialny naukowiec, który odkrył XX wiek! Opatentował ponad 120 wynalazków - silnik elektryczny, dynamo rowerowe, radio, elektrownię wodną, baterię słoneczną, świetlówkę, transformator prądu zmiennego. I wiele, wiele innych. Kochał gołębie, bał się brzoskwini i obsesyjnie liczył kroki. Choć był przystojnym wąsaczem, wybrał samotne życie i oddał swoje serce nauce. Nigdy się nie poddawał. Wiedział, że otwarty umysł i niestrudzone eksperymentowanie pozwalają odkryć rzeczy zupełnie nowe.

źródło: organizator