Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Online: "Boluomi" - Festiwal Filmowy "Pięć Smaków"
Kiedy
25 listopada 2020 (środa) - 6 grudnia 2020
Gdzie
Warszawa (Online)
zamknij
Bilety
18 PLN
www.piecsmakow.pl
To wydarzenie jest częścią: Online: 14. Azjatycki Festiwal Filmowy "Pięć Smaków"

Nikt do końca nie jest w stanie uciec od swojej historii rodzinnej, nawet jeśli w grę wchodzi emigracja. Przeszłość jest bagażem, z którym podróżuje się na stałe, a ciężar relacji między rodzicami i dziećmi to ten, który zniewala najbardziej. Twórcy “Boluomi” snują opowieść, splatając dwa wątki rozgrywające się w odstępie ponad 60 lat. We współczesnym Kaohsiung, drugim co do wielkości mieście na Tajwanie, młody Malezyjczyk chińskiego pochodzenia, Wu Yi-fan, studiuje rolnictwo i dorabia w restauracji, próbując przystosować się do nowej rzeczywistości. W nowym miejscu spotyka Lailę, młodą sprzątaczkę z Filipin.

W retrospekcjach poznajemy przeszłość jego rodziny: ojciec Wu Yi-fana urodził się w latach 50. dżungli, podobnie jak wiele innych dzieci, których rodzice walczyli z Brytyjczykami w wojnie partyzanckiej o niepodległość kraju.

Lau Kek-Huat i Vera Chen umiejętnie poruszają się pomiędzy dwoma wątkami. Chociaż ojciec i syn dzielą ze sobą tylko jedną scenę, jej ładunek emocjonalny i symbolizm sprawia, że ich skomplikowana relacja, pełna wyrzutów, pogardy oraz niewypowiedzianej miłości, stanowi oś filmu. Twórcy skupiają się również na szerszym kontekście migracji zarobkowej na Tajwan, kraju trudnym do sklasyfikowania, położonym między Globalną Północą i Południem. Doświadczenie migracyjne boleśnie ujawnia nierówny podział dóbr i przywilejów, klasowość społeczeństwa, które jednych przyjezdnych naznacza jako tymczasową tanią siłę roboczą, a innych jako kapitał intelektualny i cenny nabytek. Pokazując relację Laili i Wu Yi-fana twórcy zarysowują możliwość stworzenia wspólnoty migrantów: wielonarodowość i multietniczność mogłaby stanowić wewnętrzną siłę i alternatywę dla izolacji lub dusznego środowiska diasporycznego. W “Boluomi” rekonstrukcja historii jednostki i znalezienie poczucia przynależności w nowym miejscu są możliwe tylko poza przestrzenią miejską, w kontakcie z naturą, która w tajemniczy sposób daje dostęp do pamięci zbiorowej.

źródło: organizator