Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Online: Sekretne Życie Obrazów / Monteverdi – Haendel – Vivaldi - Polska Opera Królewska
Kiedy
16 stycznia 2021 (sobota)
Gdzie
Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 (Online, YouTube) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
operakrolewska.pl/
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem

Transmisja: Kanał YouTube Polskiej Opery Królewskiej

Sekretne życie obrazów to oryginalne połączenie arii z oper Monteverdiego, Haendla i Vivaldiego ze światem malarstwa z epoki baroku. Fragmenty takich dzieł, jak Orlando, Ariodante czy Alcina, czyli „muzyczne obrazy” wyjęte z większej całości, stanowią kanwę opowieści osnutych wokół scen uchwyconych na płótnach dawnych mistrzów.

Czego dowiedziała się z korespondencji Czytająca list Vermeera? O czym rozmawia Straż nocna Rembrandta na chwilę przed wymarszem? I kto złapie pantofelek panny z obrazu Huśtawka Fragonarda? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedź daje inscenizowany koncert Sekretne życie obrazów.

Kompozytorzy, których dzieła wypełniają program koncertu odegrali ważną rolę w historii opery. Monteverdi, ojciec teatru muzycznego, przez całe twórcze życie rozwijał pełen ekspresji język muzyczny. O niegasnącym geniuszu kompozytora świadczą dwa ostatnie z jego zachowanych do dziś dzieł operowych – Powrót Ulissesa do Ojczyzny i Koronacja Poppei. Monteverdi wykazuje w nich nie tylko zręczność w tworzeniu zachwycających melodii i prowadzeniu wartkiej narracji, ale przede wszystkim przekonująco kształtuje porywające charaktery bohaterów dramatu.

Urokowi i możliwościom gatunku opery nie oparł się Georg Friedrich Haendel. Istotę włoskiej opery przyswoił podczas pobytu w Toskanii, gdzie napisał swoje pierwsze dzieła dramatyczne. Wśród nich znajduje się m.in. Agrippina ze znakomicie wykreowaną postacią tytułowej bohaterki – intrygantki, której determinacja tak silnie wybrzmiewa w arii L’alma mia… z I aktu. Nie mniej przekonujące są postaci z opery Rinaldo, którą Haendel triumfalnie zainaugurował swoją londyńską karierę, a także muzyczne portrety zawarte w późniejszych arcydziełach. Wśród nich znajdują się opery oparte na epizodach z Orlanda szalonego Ariosta. Arie i duety z takich dzieł, jak Orlando, Ariodante i Alcine stanowią duchową ucztę dla słuchaczy, śpiewakom dają zaś doskonałą okazję do wykazania się zarówno kunsztem wokalnym, jak i talentem aktorskim. Tym mocniej działają na wyobraźnię, gdy zostaną ściśle powiązane z geniuszem barokowego malarstwa.

źródło: organizator