Udział biorą: Marcin Burbo, Aleksandra Dziedzic, Krzysztof Goliński, Agnieszka Jaźwińska, Jakub Kercz, Grzegorz Norberciak, Jan Przybyszewski, Jacek Sadecki, Marta Szamburska, Michał Wielowiejski, Maja Zembrzuska
Dwanaście to liczba osób biorących udział w projekcie, a także klatek negatywu średnioformatowego, na którym zarejestrowane zostaną wszystkie zdjęcia. Każdy z uczestników ma więc do dyspozycji tylko jedną klatką tego samego filmu.
Projekt ma na celu zaprezentowanie tego, że każdy z grupy osób, które studiują razem i fotografię poznawały pod okiem tych samych nauczycieli, wykształcił w sobie umiejętność ukazywania subiektywnej wizji rzeczywistości. Kiedy posiada się już rozległą wiedzę w dziedzinie sztuki, trzeba umieć dokonać wyboru tego, co dla danej osoby jest najważniejsze, co będzie odzwierciedlało jej osobowość i poruszało tematy znajdujące się w zakresie jej zainteresowań. Możliwość wykonania tylko jednej fotografii zmusza do podjęcia takiej decyzji.
12 to odważne działanie oparte na wzajemnym zaufaniu wszystkich członków grupy. Żaden ze studentów nie wie, jakie zdjęcia wykonają pozostali uczestnicy projektu. Efekt końcowy będzie niespodzianką zarówno dla widzów, jak i dla samych fotografów.
Wiele razy wieszczono koniec fotografii tradycyjnej. Opisywane przedsięwzięcie jest dowodem na to, że ma się ona znakomicie. Młodzi autorzy nie zapominają o tym, że owita tajemnicą fotografia analogowa jest bardzo potrzebną, codzienną lekcją pokory. Uczy szacunku do materiału i wymaga tego, by zatrzymać się i zastanowić przed wciśnięciem spustu migawki.
źródło: WFFA