Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Fabryka szczęścia" - wykład, którego nigdy nie było...
Kiedy
20 października 2012 (sobota) g. 19:00
Gdzie
Szkoła Główna Handlowa, al. Niepodległości 128 (wejście od ulicy Rakowieckiej) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.lecorbusyear.pl
Le Corbusier
Le Corbusier

Centrum Architektury zaprasza na podróż w czasie – eksperymentalną rekonstrukcję wykładu, który Le Corbusier miał wygłosić w Warszawie wiosną 1933 roku.

W maju 1933 roku najsłynniejszy architekt XX wieku planował zatrzymać się na kilka dni w Warszawie w drodze do Moskwy, na IV zjazd CIAM (Congrès International d’Architecture Moderne). W prasie ukazały się zapowiedzi, a warszawscy architekci z niecierpliwością oczekiwali spotkania z papieżem modernizmu. Jednak, gdy pod naciskiem władz radzieckich odwołano moskiewski zjazd architektonicznej awangardy, Le Corbusier odwołał także wizytę w Warszawie. Nigdy więcej tu nie przyjechał.

Tekst odczytu się nie zachował. Może nawet nigdy nie powstał. Jednak lektura zapisków Le Corbusiera z tamtego okresu pozwala na rekonstrukcję wykładu, który mógł w 1933 roku wygłosić dla warszawskiej publiczności.

W auli Szkoły Głównej Handlowej, która już wtedy istniała i mogła gościć słynnego architekta, odbędzie się wykład, którego nigdy nie było. Warszawska publiczność w 2012 roku będzie mogła wysłuchać odczytu Fabryka szczęścia – o tym, jak nowa architektura, w połączeniu z nową organizacją pracy i społeczeństwa mogą nas uczynić szczęśliwymi ludźmi.

Wykład zostanie wygłoszony w języku francuskim i będzie tłumaczony na żywo.

Uczestnicy proszeni są o przyjście przed czasem. Nie ma możliwości wpuszczania widzów do sali w trakcie wykładu.

Wstęp wolny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rejestracja: rejestracja@centrumarchitektury.org

Tekst wykładu: dr Andrzej Leśniak, na podstawie tekstów Le Corbusiera

Kurator: Grzegorz Piątek

Współpraca produkcyjna: Aleksandra Stępnikowska, Jakub Supera

Projekt jest częścią Le CorbusYear – programu artystyczno-edukacyjnego organizowanego z okazji 125. urodzin Le Corbusiera, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni Le CorbusYear: Ambasada Szwajcarii w Polsce i Fondation Le Corbusier

Partnerzy Le CorbusYear: British Council i Institut Français

źródło: materiały prasowe