Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Baśniowe Światy" - wystawa z okazji Roku Braci Grimm
Kiedy
9 listopada 2012 (piątek) - 24 listopada 2012 g. 19:00 (wystawa czynna: 9 listopada w godz. 14.00-19.00; od 10 do 24 listopada: pn-pt 9.00-19.00, sb 10.00-16.00)
Gdzie
Mediateka Start-Meta, ul. Szegedyńska 13a (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.goethe.de/ins/pl/war/ver/pl9994596v.htm

Wydarzenia


Czy topmodelki to postacie z dzisiejszej baśni o Kopciuszku? Czy zła macocha z Królewny Śnieżki poddałaby się odmładzającej operacji plastycznej? Kim jest dziś bohater negatywny – czy to wciąż zły wilk, czy już Lord Voldemort? Kim jest współczesny bohater? Na te i inne pytania poszukuje odpowiedzi wystawa Baśniowe Światy, zorganizowana przez Goethe-Institut.

W grudniu 2012 roku przypada 200-lecie pierwszego wydania baśni Braci Grimm. To właśnie dlatego Goethe-Institut obchodzi Rok Braci Grimm zapraszając na wystawę Baśniowe Światy, zorganizowaną w Mediatece START-META na warszawskich Bielanach.

Baśniowe Światy to wystawa skierowana przede wszystkim do uczniów, ale tak naprawdę do wszystkich – jak baśnie. Każdy może odkryć w niej coś dla siebie. Baśniowe Światy prowadzą nas przez 7 stacji – przedstawiających najważniejsze motywy baśniowe, które znamy dzięki Braciom Grimm. Wystawa jest interaktywna – oglądamy, słuchamy, bierzemy udział w zadaniach. W przestrzeni wystawy znajdują się grupy drzew z interaktywnymi skrzyniami skarbów. Wszystko kręci się wokół magii i czarowania, niezwykłych zwierząt, ale także bohaterek i bohaterów baśni. Wciąż pojawia się pytanie – na ile baśnie aktualne są dziś?

I tak współczesną wersją złej macochy może być Meryl Streep w roli naczelnej Vogue'a w filmie Diabeł ubiera się u Prady. Zwiedzający wystawę wciąż zapraszani są do baśniowej zabawy – a to udowadniając swoją odwagę, a to stając przed trudnymi zadaniami.

Celem wystawy jest wciągnięcie zwiedzających w świat baśni, który może okazać się nam bliższy, niż się spodziewaliśmy - opowiada Ewa Ostaszewska, koordynatorka projektu w Goethe-Institut - Jesteśmy przekonani, że baśniowy, fantastyczny, ale też czasem mroczny i przewrotny świat baśni Braci Grimm przemówi nie tylko do dzieci, ale i ich rodziców.

Wystawie towarzyszą wydarzenia okolicznościowe, w tym przedstawianie baśni za pomocą tradycyjnej japońskiej sztuki opowiadania Kamishibai.

W ramach wystawy odbędzie się także dyskusja w IQ Ring-u - arenie zmagań intelektualnych, zatytułowana Kto się boi Braci Grimm z udziałem prof. Grzegorza Leszczyńskiego oraz dr Elizy Pieciul-Karmińskiej. - 14.11.2012 o godz. 18.00.

źródło: materiały prasowe