Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Polskie sumo" - wystawa fotografii Katarzyny Sagatowskiej
Kiedy
20 marca 2009 (piątek) - 26 kwietnia 2009 (Wystawa czynna: śr-pt 14.00-19.00; sb, nd 11.00-17.00)
Gdzie
Galeria Luksfera, ul. Ząbkowska 27/31, Wytwórnia Wódek „Koneser” (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.luksfera.pl/wystawa2.php?wystawa=14&LANG=pl&cykl=sumo
To wydarzenie jest częścią: V Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej

Wydarzenia


Autorka o wystawie:
"Cykl "Polskie sumo" jest w pewnym sensie kontynuacją mojej serii fotografii baletowych prezentowanych pod tytułem "Szkoła". Zainteresowanie ciałem i obserwacja jego możliwości w warunkach ekstremalnych było dla obydwu materiałów punktem wyjścia.

Sumo zaintrygowało mnie od chwili, kiedy po raz pierwszy usłyszałam od znajomego dziennikarza sportowego, że dyscyplina ta staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju, a polscy sumici zdobywają najważniejsze medale na mistrzostwach Europy i świata. Bardzo chciałam zobaczyć jak ta jednoznacznie kojarzona z Japonią dyscyplina wygląda w wykonaniu polskich mistrzów. Jakich wymaga predyspozycji i umiejętności skoro jedna walka może trwać tylko kilka czy kilkanaście sekund, a przegrany zawodnik odpada z turnieju. Czym może fascynować, jaka jest jej dynamika, jak wypadają polscy sumici w porównaniu z dobrze znanym wzorcem japońskiego wojownika. Sumo to nie tylko ciało. Równie ważne są jego rytuały głęboko zakorzenione w wierzeniach i tradycji japońskiej. Postanowiłam przekonać się czy ten aspekt duchowy jest obecny także w polskim wydaniu tej dyscypliny. Spotkanie z polskim sumo stało się impulsem do głębszego zainteresowania japońską estetyką, której cechy takie jak prostota, nieregularność i nietrwałość były mi zawsze bliskie w poszukiwaniach artystycznych.

W serii czarno - białych fotografii "Polskie sumo" przedstawiam subiektywną wizję natury i istoty sumo, jej fascynującą dynamikę, a także portrety najwybitniejszych polskich sumitów. Czas, koncentracja i szybkość - to dla mnie najważniejsze elementy tej dyscypliny. Podczas wystawy będzie prezentowany także photocast, w którym o sumo opowiada najbardziej utytułowany polski zawodnik Robert Paczków."

źródło: Galeria Luksfera