Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Zaginieni” - Fundacja ITAKA - wystawa prac Karoliny Jonderko w Skwerze
Kiedy
7 stycznia 2013 (poniedziałek) - 27 stycznia 2013
Gdzie
Skwer, ul. Krakowskie Przedmieście 60A (galeria na poziomie -1) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
fabrykatrzciny.pl/skwer/repertuar/wystawa-zaginieni
\"Zaginieni\" - wystawa w Skwerze
"Zaginieni" - wystawa w Skwerze

Wydarzenia


Z materiałów organizatora:

„Projekt „Zaginieni” Karoliny Jonderko to symbioza między dwoma interpretacjami, projektem stricte dokumentalnym i osobistą, autorską wypowiedzią.

Pierwsza odsłona to na pozór zbiór pustych, zastanych przez artystkę przestrzeni. Ustawiony w kącie fotel ze schludnie poskładanymi pledami, pokój z kolekcją zegarów, czy równo przerzucony przez kanapę koc imitujący zwierzęce cętki, to namacalne ślady i dowody na istnienie. Ktoś zamieszkiwał te miejsca, ktoś w nich bywał, siedział przy stole, spał na kanapie, żył.
Ogłuszająca cisza wychodząca ze zdjęć, zamknięta w kadr stagnacja rzeczywistości i wystrój na niektórych zdjęciach wskazujący na zamierzchłe lata, wyraźnie podsuwają uczucie opuszczenia i dojmującej pustki. Przyglądając się zarówno szczegółom na zdjęciach, jak i postrzegając zewnętrzną warstwę prac, widzimy, że to obrazy wnętrz, w których w jednej chwili przerwała się linia istnienia.

Druga odsłona wystawy, to zbiór portretów osób zaginionych, tym razem zarejestrowanych przez autorkę w indywidualny, subiektywny sposób. O ile w pierwszej części zdjęcia nie są dotknięte żadną ingerencją, o tyle druga część to osobiste spojrzenie artystki i jej interpretacja pojęć pamięci i czasu. Piętnaście portretów różniących się intensywnością dostrzegania szczegółów, często niemożliwością przywołania w pamięci informacji, czy skojarzeń, świadczą o powolnym, ale jednak nieuniknionym procesie zapominania.

Karolina Jonderko, autorka wystawy, to młoda, niebywale dojrzała artystka, która w sposób świadomy dokonuje wyborów tematów. Nie przypadkowo zmierzyła się z tematem „Zaginionych”, jak sama mówi to jej osobista terapia po utracie najbliższych i osobliwe oswajanie straty. Tę determinację w zmaganiu się z okiełznaniem rzeczywistości dało się dostrzec już przy okazji ostatniej wystawy Jonderko „Autoportret z matką” – realizacji 10 portretów autorki ubranej w sukienki po zmarłej matce.

Projekt prosty formalnie, w wymowie jednak zaostrzony, niczym brzytwa. Brak dystansu do tematu kolejny raz stał się w przypadku Jonderko wyłącznie zaletą.”



Źródło: Fabryka Trzciny


Multimedia