Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"1863. Gra o niepodległość" - interaktywna wystawa w BUW-ie
Kiedy
22 stycznia 2013 (wtorek) - 24 lutego 2013 (wystawa czynna codziennie w godz. 10.00-18.00)
Gdzie
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66 (sala wystawowa na parterze, nr 097) (mapa)
zamknij
Bilety
8 zł normalny, 5 zł ulgowy, 15 zł rodzinny (min. trzy osoby)
Cena
5 zł - 15 zł
www.muzhp.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

Wydarzenia


Interaktywna wystawa Muzeum Historii Polski z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Pod honorowym patronatem
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Muzeum Historii Polski zaprasza na specjalną interaktywną wystawę 1863. Gra o niepodległość, która przeniesie nas w lata 50. i 60. XIX wieku. Wystawa przygotowana w formie labiryntu ma charakter multimedialny. Widzowie zobaczą m.in. wydruki archiwalnych, rzadko pokazywanych dokumentów, plakatów, map, fotografii przedstawiających powstańców i Warszawę tamtego okresu, zaś przy stole sztabowym widzowie zapoznają się z przebiegiem słynnych bitew powstańczych.

Wędrówkę w czasie rozpoczniemy w wytwornym salonie Państwa Łuszczewskich, gdzie wejdziemy w towarzystwo pisarzy, artystów, polityków, duchownych, przemysłowców. Stamtąd wyjdziemy na ulice modernizującej się wówczas Warszawy. Poznamy zalety rozwijającego się miasta, doświadczymy także atmosfery patriotycznych manifestacji. Staniemy przed koniecznością dokonania wyboru kierunku działania i przyjęcia jego konsekwencji: czy poprzeć Aleksandra Wielopolskiego?

Czy też walczyć o niepodległość – w konspiracji i powstaniu? Może się nawet zdarzyć, że poddani represjom popowstaniowym – zostaniemy zesłani na Syberię i zostaniemy zmuszeni do mówienia w obcym języku. Na zakończenie każdy z odwiedzających będzie uczestniczył w tworzeniu powstańczego dziedzictwa.

Młodzieży szkolnej organizatorzy polecają lekcje muzealne oraz warsztaty organizowane na wystawie.

Konstrukcja ekspozycji pozwoli na jej mobilność – szczególnie istotną w związku z Rokiem Powstania Styczniowego, będzie udostępniana instytucjom kultury, oświaty lub jednostkom samorządowym.

Organizator: Muzeum Historii Polski
Partnerzy: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Tramwaje Warszawskie, Zarząd Transportu Miejskiego

źródło: materiały prasowe