Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Festiwal "Gorzkie Żale" 2013
Kiedy
7 marca 2013 (czwartek) - 27 marca 2013
Gdzie
Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11, III piętro lokal 30 (oraz ATM Studio, Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela, Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. św. Trójcy, Kościół św. Benona, Kościół św. Jacka, Kościół Środowisk Twórczych pw. św. Andrzeja, Teatr Imka, Teatr Polski) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny lub płatny w zależności od wydarzenia (przegląd filmowy: 5 zł, spektakle: 20-70 zł)
www.gorzkiezale.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

Wydarzenia

1 2 3

Festiwal organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Instytut im. Jerzego Grotowskiego. W tym roku program festiwalu wypełnią: prezentacje teatralne (m.in. Mephisto Walt grupy Derevo czy Hiob w wykonaniu Stanisławy Celińskiej), filmowe, koncerty (m.in. koncert Kolumny Teatru ZAR) oraz dyskusje i debaty z udziałem międzynarodowych gości.

***

Gorzkie żale to nabożeństwo wielkopostne, które zapowiada pasję Jezusa. "Gorzkie Żale” to także od 2008 roku nazwa festiwalu odbywającego się w Warszawie i łączącego odmienne środki wyrazu artystycznego – teatr, literaturę, film, muzykę. Kalendarz świąt wyznacza zarówno daty poszczególnych wydarzeń, jak i daty graniczne festiwalu (w tym roku będzie to okres od połowy lutego do końca marca).

Idea "Gorzkich Żali”

Koniec karnawału, posypanie głowy popiołem, okres Wielkiego Postu, rekolekcje przygotowujące do Wielkiej Nocy, to moment zadumy i pytań, na które trudno udzielić jednoznacznych odpowiedzi. Pytania te od stuleci stawiają sobie wierzący, wątpiący, poszukujących, niewierzący.

Przyjęta nazwa festiwalu odwołuje się do nabożeństwa, które obecne jest wyłącznie w polskim Kościele – fakt ten jest kluczowy dla zrozumienia istoty festiwalu. Tradycja gorzkich żali stanowi punkt wyjścia do myślenia o męce, cierpieniu, śmierci, żałobie. Myślenie to jest z kolei punktem odniesienia w sztuce – teatr, koncert, film, debata, wystawa, które mają miejsce w trakcie festiwalu, służą jednemu celowi: rozwinięciu i pogłębieniu na wielu płaszczyznach motywu wiodącego festiwalu. Motyw ten, z każdą edycją inny, umieszczony jest zawsze w "cieniu Krzyża”, w roku 2013 motywem tym będzie Faust.

Edycja 2013: Faustowskie konteksty

Tradycja czerpiąca z faktu, że gorzkie żale to nabożeństwo lokalne, znane tylko w kraju, przenika przede wszystkim do repertuaru festiwalu. Stara się on bowiem wniknąć w „polską duszę”. Ujawnić, co w nas osobne, inne, a co własne, budujące naszą tożsamość, zarówno narodową, wspólnotową, jak i indywidualną. Stanowi to wyróżnik wśród dostępnych wydarzeń kulturalnych.

Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest Faust. Nie jest to jednak Faust rozumiany wyłącznie jako dzieło literackie i spektakl, a następnie wyprodukowany na kanwie dramatu film, ale również jako figura czy postać w sztuce, topos i wehikuł, które są w stanie pokazać złożoność i niejednoznaczność postaw.

PROGRAM

BILETY

źródło: www.gorzkiezale.pl


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy