Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wielka Nieobecna. W 70. rocznicę zburzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem
Kiedy
16 maja 2013 (czwartek) g. 18:00
Gdzie
Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5 (przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.jhi.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem
Wielka Nieobecna
Wielka Nieobecna

Żydowski Instytut Historyczny, w 70. rocznicę zburzenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem pragnie przywrócić pamięć o jednej z najpiękniejszych warszawskich budowli sakralnych, a przede wszystkim o społeczności Żydów postępowych, którzy współtworzyli intelektualne, duchowe i artystyczne życie przedwojennej Warszawy. Organizatorzy stworzyli wyjątkową koncepcję wydarzenia, łączącą w sobie elementy happeningu, koncertu oraz instalacji artystycznej.

Przy wtórze pieśni skomponowanych przez kantorów z Tłomackiego, a śpiewanych przez chór wrocławskiej synagogi Pod Białym Bocianem, (chór synagogi Pod Białym Bocianem brał udział w licznych Festiwalach m. in. Festiwalu Kultury żydowskiej w Krakowie, Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie oraz uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej w Hanowerze, Brunszwiku, Berlinie, Hamburgu i Gorlitz), przejdziemy do architektonicznej rekonstrukcji tej części Warszawy, w której królowała – wysadzona w powietrze dokładnie 70 lat temu – Wielka Synagoga.

Projekt upamiętniający Synagogę, autorstwa architekta Jana Strumiłło, będzie rekonstrukcją Placu Tłomackie w skali 1:10. Ściany placu, wykonane z płyt sklejki, pokryte będą fotograficznymi reprodukcjami fasad, a ich wysokość przekraczać będzie wzrost człowieka. W efekcie, zwiedzający poczują się, jakby poruszali się po autentycznym, przedwojennym placu.

Bezpośrednio po uroczystości nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu na upamiętnienie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem oraz prezentacja wystawy pokonkursowej. Do konkursu zgłoszono kilkadziesiąt różnorodnych projektów, od scenariuszy święta upamiętniającego dzień otwarcia, po projekty architektoniczne, które trwale zaznaczą nieobecność Wielkiej Synagogi w przestrzeni miasta.

Patroni medialni:
Polskie Radio
Gazeta Wyborcza
TVP Kultura
Mówią Wieki

Partnerzy strategiczni:
Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy
Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa