Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa „Srebrenickie inferno” w siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych
Kiedy
6 czerwca 2013 (czwartek) - 11 czerwca 2013 (godz. 9.00-16.00)
Gdzie
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, ul. Rakowiecka 2D (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny

Ekspozycję przygotowało Archiwum Federacji Bośni i Hercegowiny.

Ze wstępu do wystawy:

„Oto krwawa opowieść o zbrodni, jaka nie miała miejsca w Europie od czasów II wojny światowej. Wszystko zaczęło się od serbskiej agresji na niepodległą Bośnię i Hercegowinę na początku 1992 roku. Jugosłowiańska Armia Ludowa i serbskie siły paramilitarne zajęły wówczas większą część terytoriów niepodległej Bośni i Hercegowiny.

Wkrótce enklawy Srebrenicy i Žepy zostały całkowicie otoczone przez agresorów, a ONZ ogłosiło to terytorium „strefą ochrony”, przy jednoczesnym rozbrojeniu bośniackiego wojska. Ochronę tego terenu i około 40 000 mieszkańców, którzy uciekli przed serbskim terrorem, sprawował niewielki kontyngent międzynarodowych sił zbrojnych, składający się z holenderskich żołnierzy. Serbskie wojska, wspierane logistycznie z kraju, zaatakowały „strefę ochrony” latem 1995 r., bez najmniejszego oporu ze strony międzynarodowych sił zbrojnych.

Wkrótce potem rozpoczął się wielki dramat i okrutny rozlew krwi. Niecały tydzień później, począwszy od 11 lipca 1995 r., Serbowie rozdzielili chłopców i mężczyzn od kobiet i najmłodszych dzieci. Kobiety i dzieci przetransportowano na tereny kontrolowane przez władze Bośni i Hercegowiny, a wszystkich aresztowanych mężczyzn rozstrzelano po „krótkim postępowaniu”.

Znaczna część mężczyzn, świadoma czekającego ich losu, nie chciała oddać się w ręce Serbów, ruszyła więc w niepewną podróż na wolne terytoria. Niektórym się udało, wielu jednak zginęło w drodze. Fakt, że w ciągu niecałych siedmiu dni stracono przeszło 8 000 mężczyzn i chłopców dowodzi, że owa zbrodnia była doskonale zaplanowana.

Zamordowanych pochowano w nieoznaczonych masowych grobach, przy wykopaniu których korzystano z ciężkiego sprzętu mechanicznego. Takie działanie miało na celu zatarcie wszystkich śladów zbrodni. Powojenne odkrywanie masowych grobów i wielu innych dowodów bestialstwa pozwoliło później na częściowe potwierdzenie prawdy historycznej przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii.

To jednak dopiero część całej prawdy. Zna ją skrzywdzony naród Srebrenicy, niniejsza wystawa zaś jest krótką ilustrowaną opowieścią o ofiarach srebrenickiego ludobójstwa”.


Na wystawie można zobaczyć między innymi fotografie ukazujące uciekinierów ze Srebrenicy, masowe groby odnalezione w miejscowościach: Zalazje, Kamenica, Sandići i Suha, prace ekshumacyjne, pogrzeby ofiar oraz miejsca pamięci.


źródło: NDAP


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy