Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Festiwal Sztuka Ulicy: Teatr Kto "Ślepcy"
Kiedy
30 czerwca 2013 (niedziela) g. 22:00
Gdzie
Park Agrykola (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.sztukaulicy.pl
To wydarzenie jest częścią: XXI Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

Teatr KTO został założony przez absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w 1977 r. Od 1985 r. grupa uprawia również teatr uliczny. Od 1 stycznia 2005 roku Teatr KTO uzyskał status teatru miejskiego. Jego dyrektorem jest Jerzy Zoń.

Plenerowe przedstawienie Ślepcy jest inspirowane bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago Miasto ślepców. .
Coś, co dzisiaj wydaje się fikcją, jutro może być rzeczywistością. W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie. Władze w pośpiechu izolują pierwszą grupę ślepych w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Zamknięta społeczność zaczyna rządzić się własnymi prawami, które wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi..

Ślepcy to wstrząsające studium kondycji ludzkiej, a równocześnie metafora rozpadu społeczeństwa, w którym zanika empatia i tolerancja. Warunki odosobnienia w obozie dla ślepych sprawiają, że pojawiają się: hierarchia, degradacja społeczna, walka o przetrwanie, głód, gwałt i zbrodnia. Jesteśmy świadkami narodzin systemu totalitarnego. Przedstawienie ukazuje mechanizmy psychologiczne w sytuacjach krańcowych. Przymusowa izolacja, męki psychiczne i fizyczne to codzienność gułagów i obozów pracy. Ta symboliczna wizja jest pesymistyczną diagnozą cywilizacji konsumpcji.

Nie wydaje mi się, że oślepliśmy. Myślę, że zawsze tacy byliśmy. Ślepi, ale mogący patrzeć. Byliśmy ludźmi, którzy patrzyli, ale nie widzieli.
Jose Saramago

Spektakl prezentowany był m.in. w Austrii, Belgii, na Białorusi, w Chorwacji, Kolumbii, Korei Południowej, Niemczech, Portugalii, Słowacji, Szkocji, na Ukrainie, oraz w wielu miastach Polski. Otrzymał prestiżową nominację do nagrody Total Theatre Award 2012 w kategorii Physical / Visual Theatre na Festiwalu FRINGE 2012 w Edynburgu.

Scenariusz, reżyseria, opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń
Scenografia: Joanna Jaśko-Sroka
Kostiumy: Zofia de Ines, Joanna Jaśko-Sroka
Choreografia: Eryk Makohon
Grają: Karolina Bondaronek, Barbara Dyduch, Dominika Feiglewicz, Anna Kacykowska, Danuta Kulesz-Różycka, Paulina Lasyk, Justyna Orzechowska / Patrycja Skoczylas, Grażyna Srebrny-Rosa, Urszula Swatek, Marta Zoń, Sławomir Bendykowski, Bartosz Cieniawa, Aleksander Kopański / Tomasz Stefanowicz, Michał Orzyłowski / Mateusz Kmiecik. Alan Pakosz / Paweł Monsiel, Adam Plewiński
  
Premiera 18.05.2010 - Kraków
  
www.teatrkto.pl


Więcej informacji na stronie organizatora Festiwalu: www.sztukaulicy.pl


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy