Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Urbild/Abbild" - wernisaż wystawy w galerii lokal_30
Kiedy
30 sierpnia 2013 (piątek) g. 20:00
Gdzie
lokal_30, ul. Wilcza 29A /12 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
ab-bild.tumblr.com
To wydarzenie jest częścią: "Urbild/Abbild" - wystawa w galerii lokal_30

Studenckie Koło Naukowe Czarny Kwadrat Instytutu Historii Sztuki UW we współpracy z galerią lokal_30 zapraszają na wystawę URBILD/ABBILD.

Wystawa jest pierwszym wydarzeniem otwierającym działalność powstałego w ramach Czarnego Kwadratu projektu kuratorskiego ABBILD.

Ideą przyświecającą wystawie jest myśl historyka sztuki i filozofa kultury Hansa Beltinga, który w swoim sztandarowym dziele Antropologia obrazu. Szkice do nauki o obrazie podkreśla cielesny aspekt wizualności. W jego teorii obraz staje się niemożliwy bez swojego medium, jak i jego zmysłowego, fizycznego odbiorcy.

W tym kontekście chciałybyśmy poruszyć problem fotografii. Jakie zajmuje miejsce w sferze nowych technik obrazowych? W jaki sposób zmienił się status ciała wskutek charakterystycznej dla fotografii możliwości masowej reprodukcji? Czy nadal możemy mówić o jej nierozerwalnej więzi z realnie istniejącym desygnatem?

Tytułowy Urbild i Abbild odnoszą się do antagonizmu pomiędzy ciałem naturalnym (Urbild), a jego odbiciem w formie dzieła sztuki (Abbild). Wystawa stanowi próbę odpowiedzi na pytanie o fotograficzną trawestację cielesności.

Na wystawie pokazywane będą prace 6 laureatów: Paweł Błęcki, Maciej Bohdanowicz, Kaja Dobrowolska, Ewa Doroszenko, Marta Mielcarek, Agnieszka Piotrowska


Kuratorki:

Anna Rowińska (ur. 1988, Warszawa) – członkini Studenckiego Koła Naukowego Czarny Kwadrat Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Studentka piątego roku historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka studiów pierwszego stopnia historii sztuki i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Milena Natalia Soporowska (ur. 1989, Warszawa) – członkini Studenckiego Koła Naukowego Czarny Kwadrat Instytutu Historii Sztuki UW. Obecnie kończy historię sztuki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UW. Absolwentka roku podstawowego w warszawskim ZPAF-ie. Absolwentka Akademii Fotografii w Warszawie. Laureatka Sekcji ShowOFF Miesiąca Fotografii w Krakowie 2013, w ramach której prezentowała projekt Pokoje gościnne (kurator: Bownik).