Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie - Centrum Kultury Jidysz
Rodzaj instytucji: teatr
Plac Grzybowski 12/16 Warszawa (mapa)
zamknij
+48 226 204 954
bow@teatr-zydowski.art.pl
www.teatr-zydowski.art.pl
60 lat Państwowego Teatru Żydowskiego

Teatr Żydowski imienia Estery Racheli i Idy Kamińskich obchodził w sezonie 2010/2011 jubileusz sześćdziesięciolecia działalności jako instytucja państwowa. Podjęta w 1950 roku decyzja o upaństwowieniu sankcjonowała status prawny Teatru, który już wcześniej zapisał się w pamięci widzów spektaklami potwierdzającymi fakt nie tylko istnienia lecz rozwoju kultury żydowskiej w Polsce po Zagładzie.

W roku 1968, w wyniku tzw.”wydarzeń marcowych” wraz z Idą Kamińską na emigrację udała się część pracowników teatru, w tym większość zespołu aktorskiego. Istnienie Teatru Żydowskiego w Polsce stanęło pod znakiem zapytania.
Wobec emigracji części zespołu w latach 60-70 zostało uruchomione przez Szymona Szurmieja przyteatralne Studio Aktorskie.

Kierowanie Teatrem przez Idę Kamińską i od 1969 roku przez Szymona Szurmieja sprawiło, że grający w języku jidysz Teatr – jeden z dwóch repertuarowych teatrów tego typu w Europie – stał się międzypokoleniowym łącznikiem wzbogacającym wyobraźnię, przypominającym o tym co wspólne i warte pamięci, uczącym szacunku dla przeszłości i jej bohaterów . Zarówno za czasów Idy Kamińskiej, jak i w trwającej już 41 lat epoce dyrekcji Szymona Szurmieja w repertuarze Teatru spotykały się i przeplatały trzy nuty repertuarowe. Pierwszy z nich to klasyka literatury i teatru jidysz, a więc sztuki takich autorów jak Salomon Ettinger, Abraham Goldfaden, Jakub Gordin, Szolem Alejchem, Icchok Lejb Perec, Szymon An-ski, Perec Hirszbejn, Szalom Asz.

Utwory tych wybitnych literatów stanowiły i stanowią podstawę repertuaru. Drugi nurt to sztuki spoza kanonu literatury jidysz, podejmujące tematykę żydowską. Na przestrzeni lat widzowie sceny przy Placu Grzybowskim oglądali więc „Śmierć komiwojażera” Arthura Millera, „Zmierzch” Izaaka Babla czy ostatnio – na niedawno otwartej Małej Scenie Teatru „Lejzorka” wg. Ilii Erenburga. Trzeci nurt, silnie w linii repertuarowej Teatru Żydowskiego obecny, to spektakle rewiowe, kabaretowe, pełne niepozbawionego refleksji uśmiechu i mądrości żydowskiego humoru.

Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich – bo tak obecnie placówka ta się nazywa, od kilkudziesięciu już lat na stałe wpisał się w teatralny, czy może raczej szerzej – kulturalny pejzaż nie tylko Warszawy. Wyjazdy teatru do miast w calej Polsce , a także występy zagraniczne to stały punkt działalności Sceny przxy Pl.Grzybowskim. Trwające kilka miesięcy obchody jubileuszu sześćdziesięciolecia teatru Żydowskiego są okazją by każdy kto jeszcze nie zapoznal się z dokonaniami tej unikalnej placowki teatralnej mógł nadrobić zaleglości i zrozumieć fenomen zjawiska, które nazywamy polskim teatrem żydowskim.

Wiadomości

Szymon Szurmiej – czterdziestolatek rekordzista
Songez que du haut de ces monuments quarante siècles vous contemplent ("Żołnierze! Pamiętajcie, że czterdzieści wieków patrzy na was z wysokości tych pomników...
Medale Zasłużony Kulturze – Gloria Artis dla artystów Teatru Żydowskiego
Czworo artystów Teatru Żydowskiego zostało odznaczonych medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.
Otrzymali je - z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowe...
1 2 3 4 5 ... 17

Facebook