Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Rodzaj instytucji: muzeum
ul. Anielewicza 6 Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 47 10 300
info@polin.pl
www.polin.pl
Muzeum POLIN jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej podpisanej 25 stycznia 2005 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia ŻIH, strona publiczna sfinansowała m.in. koszt budowy budynku i jego wyposażenia. Stowarzyszenie ŻIH odpowiada m.in. za sfinansowanie i organizację procesu tworzenia wystawy stałej.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to muzeum życia: opowiada historię, która zaczęła się w średniowieczu i trwa do dziś. Przywracając pamięć o bogatej kulturze i dziedzictwie polskich Żydów, uczy wzajemnego zrozumienia i szacunku – nie tylko między Polakami i Żydami. Uniwersalne przesłanie muzeum jest skierowane do społeczeństw Europy i świata.

Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu Warszawy: w centrum dzielnicy zamieszkałej kiedyś w olbrzymiej większości przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez niemieckich okupantów w getto. Zbudowane naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta jest jego symbolicznym uzupełnieniem: pomnik upamiętnia męczeństwo i śmierć polskich Żydów, muzeum zaś przypomina, jak żyli.

Na wystawie stałej 1000 lat historii Żydów polskich poznasz odpowiedzi na pytania: skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób ten kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie. Pokazujemy, że historia polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski, a historia Żydów nie jest kompletna bez polskiego rozdziału. Mówimy o współpracy i sąsiedztwie, współzawodnictwie i konfliktach, o odrębności i asymilacji.

Wystawa ma charakter narracyjny: jest opowieścią, którą prezentujemy przez zabytkowe obiekty, malowidła, instalacje interaktywne, modele, dzieła sztuki, multimedia i teksty. Staramy się jak najwierniej przedstawić przeszłość – oddajemy głos osobom żyjącym w czasach, o których mówi wystawa, ograniczając współczesny komentarz do niezbędnego minimum.

Muzeum POLIN to nie tylko wystawa stała. To nowoczesne centrum edukacyjno-kulturalne. To wystawy czasowe i objazdowe, koncerty, spektakle teatralne, debaty, warsztaty, filmy oraz inne zajęcia dla dorosłych i dzieci. Dowiesz się o nich odwiedzając stronę www.polin.pl. Twoja kolejna wizyta w muzeum zawsze będzie różniła się od poprzedniej – bo zawsze zaskoczymy Cię czymś nowym!

źródło: www.polin.pl

Multimedia


Wiadomości

Muzeum Historii Żydów Polskich – ostatnia prosta
Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich jest już na ostatniej prostej. W drugim kwartale 2012 roku gmach będzie gotowy do odbiorów technicznych, po których Stowarzyszenie Żydows...
Moje miejsce na Muranowie – Fotograficzna podróż w czasie
Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zapraszają do współtworzenia albumu powojennego Muranowa. Akcja zbierania zdjęć trwa!...
1 2 3 4 5 ... 20

Facebook