Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Fundacja Teatru Małego Widza
Rodzaj instytucji: fundacja
ul. Jezuicka 4 (piwnice SCEK, wejście od ul. Brzozowej) Warszawa
+48 512 622 215
info@teatrmalegowidza.pl
www.teatrmalegowidza.pl
Teatr Małego Widza to przede wszystkim teatr kameralny, niemalże na wyciągnięcie ręki, interaktywny, inteligentny, mądry i magiczny, oparty na dobrej literaturze, z nowoczesnym, nawet odrobinę eksperymentalnym podejściem.

Teatr dla dzieci od 1 roku życia to specyficzny teatr, w którym nigdy nie gasną światła, w którym nie ma wyraźnego podziału na scenę i widownię, w którym mali widzowie mogą gadać, gaworzyć, wiercić się i kręcić. To teatr bezpieczny, w którym nic nie dzieje się nagle, nie ma głośnej muzyki, potworów i stworów wyskakujących z nienacka. Akcja nie toczy się wartko, a sama fabuła jest raczej pretekstem, zaproszeniem do zabawy, niż wielowątkową historią. Teatr dla naj-naj-najmłodszych, to teatr dostosowany do ich percepcji, do ich sposobu oglądania świata, to teatr koloru, dźwięku, zapachu i dotyku. To teatr, w którym mały widz nie musi zadzierać głowy, bo wszystko dzieje się w „żabiej perspektywie”.

Teatr Małego Widza to także teatr dla dzieci w wieku powyżej 4 lat. I tu znowu inny od innych. Niebywale kameralny – tylko 40 miejsc na widowni - teatr niemalże na wyciągnięcie ręki, bez wielkich dekoracji, bez dosłowności i moralizatorstwa, skupiony na rozmowie z dziećmi, oparty na zaufaniu do ich wyobraźni.


FILOZOFIA


Spektakle TMW chcą mówić do dzieci ich językiem, nie infantylnie i w udawany sposób, ale szczerze. To jest szczerość teatru, który nie służy sławie artystów, ale w którym aktorzy realnie przeżywają to co robią, poszukują szczególnego sposobu komunikacji rozumiejąc, że dzieci mają swoją własną przestrzeń i czas.

Mogłoby się wydawać, że dla dzieci dorastających w świecie iPod’ów, iPhone’ów, Play Station, XBoxa, filmów 3D, muzycznych MP4, zaawansowanych gier komputerowych i wirtualnej rzeczywistości świat teatru żywego słowa jest, co najwyżej marną konkurencją. Nic bardziej mylnego. Przecież mądry teatr pokazuje dzieciom najpiękniejszy możliwy świat, świat ich własnej wyobraźni! Takim teatrem jest Teatr Małego Widza. Tworzą go wyjątkowi ludzie, świadomi tego, jak ważne jest to, co robią.

O tworzeniu teatru dla dzieci w wieku 1-4 …
Powstanie Teatru Małego Widza to również wielkie merytoryczne wyzwanie. Wprawdzie buduje on swoją filozofię na mocnym fundamencie, jakim są wieloletnie doświadczenia teatrów europejskich takich jak: La Baracca – Testoni Ragazzi z Bolonii, Polka Theatre z Londynu, Helios Theatre z Niemiec, czy Nat Gras z Belgii, które są niekwestionowanymi autorytetami w dziedzinie tworzenia teatru dla najmłodszych, ale bycie pionierem nigdy nie jest łatwe. Zrozumienie idei teatru dla najmłodszych wymaga przeformułowania myślenia o tworzeniu teatru dla dzieci, wymaga niestandardowego podejścia i nieustannego korygowania zapędów do rozumienia teatru w „dorosły” sposób. Tu nie ma potrzeby budowania fabuły, ani tym bardziej psychologii postaci. Nie w tym jest rzecz, aby tworzyć skomplikowane dekoracje. Tu nie chodzi o to, żeby spektakl podobał się dorosłym. Tu sensem jest nawiązanie komunikacji. Tutaj aktor nieustannie zabiega o atencję małego widza - poszukuje porozumienia. Język teatru, to tylko narzędzie w próbie dotarcia do wrażliwości małego widza. To ważne spotkanie . To coś więcej niż teatr...

źródło: www.teatrmalegowidza.pl

więcej

Zobacz też

Fundacja Katarzyny Kozyry
fundacja
Fundacja Brucknera
organizator wydarzeń, fundacja
Fundacja Bednarska
fundacja

Facebook