Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Teatr Baj
Rodzaj instytucji: teatr
ul. Jagiellońska 28 Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 818 08 21
teatr@teatrbaj.pl
www.teatrbaj.pl
TEATR BAJ powstał w 1928 r. na warszawskim Żoliborzu i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Jego pierwsze spektakle inspirowane były szopką – tradycyjnym przedstawieniem granym w okresie Bożego Narodzenia przy użyciu kukieł. W 1930 roku w wyniku konkursu otrzymał nazwę „BAJ”. Do wybuchu wojny nie mając własnej siedziby Baj występował głównie w świetlicach Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Prowadził też kursy lalkarskie na terenie całej Polski, wielu zarażając pasją lalkowego teatru. Z grona osób, które przed wojną tworzyły dla Baja i nim kierowały, należy wymienić aktora Szczepana Baczyńskiego, pedagoga, aktora i muzyka – Jana Wesołowskiego oraz pisarkę Marię Kownacką. W czasie wojny Baj działał pół jawnie. Reaktywował swoją działalność już w 1945 r., ale nie miał własnej Sali. Dopiero w 1953 r. otrzymał swoją obecną siedzibę na Pradze przy ul. Jagiellońskiej. W latach 1950 – 1973 dyrektorem Baja był Jerzy Dargiel, następnie w latach 1973 – 2008 teatrem kierował Krzysztof Niesiołowski. Obecnie Dyrektorem jest Ewa Piotrowska.

Dorobek artystyczny teatru obejmuje ponad 160 premier. Baj sięga po polską i światową literaturę dla dzieci, stosując różne formy i techniki lalkowe stale poszukując nowych środków scenicznych. Najważniejszym widzem Teatru Baj jest dziecko. W repertuarze obecny jest nurt „Bajowe Najnaje” w ramach którego są tworzone spektakle dla widzów od 0 do 3 lat. Teatr ma jednak w swoim repertuarze także spektakl dla młodzieży oraz spektakl lalkowy dla dorosłych. Baj realizuje również różnorodne przedsięwzięcia edukacyjne: adresowany do szkół i przedszkoli „teatr wiem co to”, program dla rodzin: „mały, Duży i BAJ” oraz projekt poprawiający dostępność do kultury osób z niepełnosprawnościami „Baj bez barier”.

Zobacz w serwisie


Zobacz też


Multimedia


Wiadomości

Ferie z Bajem 14 – 27 lutego 2011
Teatr Baj w czasie ferii zimowych proponuje małym widzom:

Spektakle: Zaczarowane wycinanki, Kwiat paproci, Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Bonus: ceny biletów i...
Spektakl "Gęś, Śmierć i Tulipan" Teatru Baj nagrodzony
Spektakl "Gęś, Śmierć i Tulipan" zdobył III nagrodę podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek.
ZASP Stowarzyszenie Polskich Artystów Teat...
1 2

Facebook