Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego
Rodzaj instytucji: organizator wydarzeń
ul. Warecka 4/6 Warszawa
(022) 621-10-30
pracownia@etnograficzna.pl
www.etnograficzna.pl
Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego (SPE) to organizacja pozarządowa skupiająca przede wszystkim etnografów i antropologów kultury. Powstała w 2006 roku w Warszawie z inicjatywy absolwentów i studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajmujemy się badaniem i popularyzowaniem kultury tradycyjnej i współczesnej. Pytamy o tożsamość.

„Pracownia Etnograficzna” realizuje projekty badawcze, dokumentacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie.

Nasze działania w Warszawie:

Razem z trzema innymi organizacjami od 2010 roku współtworzymy otwarte miejsce na kulturę w Warszawie – Pracownię Duży Pokój, nagrodzoną w konkursie S3KTOR.

Stworzyliśmy kilkanaście warszawskich audioprzewodników - www.miejskasciezka.pl, nagrodzonych w konkursie S3KTOR.

Dla ponad 2500 warszawskich uczniów prowadziliśmy warsztaty zachęcające do poznawania Warszawy - Poszukiwacze warszawskich tradycji, projekt nagrodzony w Konkursie na najlepszy projekt z zakresu edukacji kulturalnej roku 2012 oraz S3KTOR 2013.

Przeprowadziliśmy badania etnograficzne "Domki fińskie – Pamięć osobista, historia, współczesność" dotyczące domków fińskich na warszawskim Jazdowie. Zgromadzony materiał prezentujemy na stronie www.domkifinskie.etnograficzna.pl.

Kilkaset osób, dzieci i dorosłych, wzięło udział w naszych warsztatach rękodzielniczych: szycia, tkania, haftowania, robienia etnogadżetów.

Zorganizowaliśmy kilkadziesiąt spotkań, pokazów filmów i wystaw, które popularyzowały dorobek polskiej etnografii i antropologii - Pracownia Koszykowa.

Wydaliśmy książkę dla dzieci „Wokabularz - elementarz językowy” oraz serię książeczek z tekstami o Warszawie „Etnografia do kieszeni”.

W kraju i zagranicą:

Od 2009 roku tworzymy portal skanseny.net, gdzie promujemy idee muzealnictwa skansenowskiego, a od roku 2011 album internetowy strojeludowe.net, gdzie gromadzimy informacje, zdjęcia i ilustracje z muzeów etnograficznych dotyczące polskich strojów ludowych.

Zabieramy młodych projektantów na etnograficzną objazdówkę po Polsce i Białorusi. Efekty inspiracji, które znaleźli w podróży, można zobaczyć na etnoprojekt.pl.

Uczymy, jak prowadzić projekty kulturalne (ARRA) czy jak mówić o kulturze w muzeum - Muzeum Aktywne.

Prowadziliśmy badania dotyczące pracy polskich skansenów i sytuacji Polaków w Macedonii www.polacywmacedonii.net.

Zobacz też

Fundacja Sto Pociech
organizator wydarzeń
Urząd Dzielnicy Ursynów m. st. Warszawy
organizator wydarzeń
Urząd Dzielnicy Praga Północ
organizator wydarzeń

Facebook