Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Staromiejski Dom Kultury
Rodzaj instytucji: dom kultury, miejska instytucja kultury
Rynek Starego Miasta 2 Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 831 23 75
sdk@sdk.pl
www.sdk.pl
Staromiejski Dom Kultury - Samorządowa Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy. Działa od 1953 r.

Po co działamy? By tworzyć "(..) gościnną przestrzeń do wspólnego działania, otwartą i wrażliwą na wszystkie ludzkie aktywności. Staramy się harmonijnie łączyć tradycję z nowoczesnością, profesjonalizm ze spontaniczną kreatywnością. Naszą misją jest pełna empatii, poszanowania indywidualności i odmienności człowieka działalność, budująca różnorodną, wielokulturową wspólnotę. Program SDK tworzony jest jako odpowiedź na potrzeby społeczności, przy zachowaniu uważności na zachodzące w nich zmiany." Nasze działania realizowane są przede wszystkim za pomocą pracy w Klubach, Pracowniach i Warsztatach oraz w formie rozbudowanych projektów animacyjnych, cykli koncertów, pokazów, prezentacji, wykładów, projekcji. Serdecznie zapraszamy na Rynek Starego Miasta 2!

Wśród najciekawszych inicjatywy należy wymienić działalność Klubu "Krzywego Koła" (1955 - 1962). Między innymi tu kształtowała się opozycja wobec władzy komunistycznej. W 1956 roku powstała założona przez M. Bogusza Galeria "Galeria Krzywego Koła", która następnie w latach 1965 -1985 działała jako "Galeria Sztuki Współczesnej", a od 1985 jako "Galeria Promocyjna", stąd również wywodzi się Klubu Filmowego "Kinematograf" (1969 -1990).
W latach 60 w SDK pracę rozpoczęli literaci najpierw jako "Salon Literacki" , w latach 1975-1987 jako "Warszawski Klub Młodych Pisarzy", a do 1987 jako "Klub Literacki". Od 1976 roku jest stale prowadzona przez tę instytucję działalność wydawnicza, w tym również tomików literackich. SDK w latach 1980-1988 był współorganizatorem "Warszawskiej Jesieni Poezji", a od 1988 organizuje samodzielnie "Staromiejskie Wieczory Literackie".
W zasłużonym Domu Kultury znalazły swoja siedzibę grupy teatralne oraz liczne zespoły muzyczne. Duża popularnością cieszy się "Klub Piosenki" działający od lat 60. Tu działał na przełomie lat 70-80 "Fan Club The Beatles", który obecnie wznowił działania.
Jednym z ważniejszych klubów w Staromiejskim Domu Kultury był Jazz Club Rynek (1974 - 1983) działający początkowo pod nazwą, "Jajo pełne muzyki" klub reaktywowany w marcu 1995 r. ; znany jest chociażby jako organizator letniej imprezy plenerowej "Jazz na Starówce".
W połowie lat 70 SDK zajął się popularyzacja gier umysłowych. Tu działała m.in. słynna "Groteka" (1975-1987) oraz Krajowa Rada Gier Umysłowych. Kontynuatorem tej tradycji jest "Klub Gier Przygodowych" (od 1990).

W całej historii placówki zwracano duża uwagę na formy oświatowe. Od początku SDK jest miejscem pracy twórczej młodych ludzi. Wyspecjalizował się w prowadzeniu szeroko pojętej edukacji artystycznej dzieci i młodzieży.
W 1985 roku SDK rozszerzył swoja ofertę o Kluby dziecięce: Klub plastyczno -teatralny "Pankracownia" (od1985), Klub Twórczy "Mikroscena" (od 1985), Klub Piosenki Dziecięcej (od 1991), Klub "Szósteczka" (od 1992).
Od początku swojego istnienia SDK prowadzi naukę malarstwa i rysunku. Obecnie pracują w SDK dwa Kluby "Spotkania przy sztalugach" (od 1972) oraz "Pracownia rysunku i malarstwa" (od 1992).
Tradycje Klubu Tańca Towarzyskiego "Varsovia" (1971-1987), kontynuuje choć w zupełnie innej formie, Zespół Tańca Dawnego "Pawanilia" (od 1991). Od kilku lat SDK poszerzył swoją ofertę o grupy dla seniorów.

Staromiejski Dom Kultury jest jedynym domem kultury podległym bezpośrednio prezydentowi Warszawy.


więcej

Zobacz w serwisie


Zobacz też

Centrum Łowicka
dom kultury
Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury Estrady 112
centrum kultury, dom kultury, organizator wydarzeń, filia domu kultury, Dzielnicowy Dom Kultury
Dom Kultury "Świt"
dom kultury

Instytucje


Wiadomości

Niebywały Jubileusz Poety Fortepianu
"50 lat na estradzie... i co dalej?" - pod takim hasłem 17 stycznia o godz. 19:00 w Staromiejskim Domu Kultury przy ul. Jezuickiej możecie Państwo być uczestnikami Jubileuszu pianisty i ...
Odpocznij kulturalnie w staromiejskich piwnicach
Jaką ciekawą wystawę zobaczyć można w Muzeum Warszawy? Kiedy najlepiej wybrać się do Centrum Interpretacji Zabytku? Co nowego szykuje Staromiejski Dom Kultury? Od dziś wszystkie te informac...
1 2