Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Bródnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku Dom Kultury i Kino "Świt"
Rodzaj instytucji: uniwersytet trzeciego wieku
ul. Wysockiego 11 Warszawa (mapa)
zamknij
22 811 01 05
swit@dkswit.com.pl
http://www.dkswit.com.pl/uniwersytet.htm
Osiągnięcie wieku emerytalnego w życiu każdego człowieka jest punktem zwrotnym. W zasadzie emerytura wszystkim kojarzy się z okresem zasłużonego wypoczynku po latach wytężonej pracy. Jednak tylko emeryci wiedzą, że ta na pierwszy rzut oka sielanka dla większości seniorów okazuje się być bardzo poważnym problemem. Przyzwyczajeni do czynnego życia zawodowego, intensywnego życia rodzinnego nagle przestają być w centrum wydarzeń. Z dnia na dzień przestają pełnić role społeczne, które przez większość życia stanowiły dla nich jego istotę i fundament. Kończy się gonitwa spraw i obowiązków, którym do tej pory musieli podołać. Dorosłe dzieci zakładają rodziny, opuszczają domy, często wyjeżdżają w odległe strony. Kurczy się grono przyjaciół. Czują się w pewnym sensie opuszczeni i odrzuceni. Nadmiar czasu wolnego i brak nawyku aktywnego korzystania z dobrodziejstw jakie się z nim wiążą, może okazać się szkodliwy dla ogólnego stanu zdrowia świeżo upieczonych emerytów. Ten zasłużony odpoczynek może się przerodzić w izolację od środowiska, osamotnienie, bezczynność, które w efekcie przyspieszają procesy starzenia się. A przecież późna dorosłość to okres, kiedy – wreszcie uwolnieni od pędu życia codziennego – mogą sobie pozwolić na realizację planów, na które do tej pory nie mieli po prostu czasu.
Mogą poświęcać więcej czasu najbliższym, ale przede wszystkim powinni pomyśleć o sobie. Uniwersytety Trzeciego Wieku są najlepszym dowodem na to, że aktywność w życiu wcale nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę. Ich bogata oferta programowa ma na celu włączenie emerytów, także i rencistów do systemu kształcenia ustawicznego, aktywizację intelektualną, psychiczną i fizyczną oraz promocję zdrowego stylu życia. Warsztaty, seminaria i wykłady, organizowane przez UTW, stwarzają okazję nie tylko do pogłębienia lub zdobycia nowej wiedzy, ale także do nawiązania nowych przyjaźni i rozwinięcia kontaktów towarzyskich. Historia UTW sięga lat 70-tych XX w. Działają w bardzo wielu miastach Polski. Ich wspólną cechą jest to, że frekwencja znacznie przekracza ilość wolnych miejsc.

Zobacz też

Staromiejski Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Marii Skłodowskiej-Curie
uniwersytet trzeciego wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku Woli i Bemowa
instytucja edukacyjna, uniwersytet trzeciego wieku
Medyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku
uniwersytet trzeciego wieku