Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Centrum Kultury Wilanów
Rodzaj instytucji: dom kultury
ul. Kolegiacka 3 Warszawa (mapa)
zamknij
+48 668 417 228
centrum@kulturawilanow.pl
www.kulturawilanow.pl
Centrum Kultury Wilanów to instytucja, która rozwinęła się dzięki poszukiwaniom nowych inicjatyw kulturalnych, a także nowych miejsc do ich realizacji.

Strefa Centrum poprzez swoje filie w różnych częściach Wilanowa oraz poprzez różnego typu wydarzenia i projekty artystyczne obejmuje swym zasięgiem kulturalnym całą mapę dzielnicy.

Instytucja rozpoczęła swą działalność 25 maja 2000 roku jako Wilanowski Klub Młodzieżowy przy ul. Wiertniczej 26 w pomieszczeniach dawnego schronu. Następnie od 1 stycznia 2004 roku zaczęła funkcjonować pod szyldem Domu Kultury "Wilanów".

Na początku stycznia 2006 roku w przestrzeniach stuletniej plebanii w Powsinie powstała pierwsza filia DK"W": Powsiński Klub Kultury - Dom Pracy Twórczej. Podejmowane działania kulturalne w różnych miejscach Wilanowa zdecydowały o charakterze instytucji - otwartej na nowe pomysły, a jednocześnie kultywującej tradycje danej społeczności.

Ukształtowana w ten sposób forma animacji kultury w Wilanowie od września 2006 roku rozpoznawalna jest pod nazwą Centrum Kultury Wilanów.

FILIE/ODDZIAŁY
Nowa Filia
ul. Przyczółkowa 27a, 02-968 Warszawa
Tel. (22) 648 – 22 – 24

Dom Pracy Twórczej
ul. Ptysiowa 3, 02 – 968 Warszawa
Tel. (22) 894 – 43 - 69

AUTORSKI PROJEKT

Powsińskie Dożynki – coroczny projekt realizowany w ostatnią niedzielę sierpnia. Dożynki to święto dziękczynienia za plony. Ma ono w Powsinie przedwojenne tradycje, a ich kultywowanie jest obecnie tym cenniejsze, że tereny wcielone administracyjnie do Warszawy podtrzymują zwyczaje, którymi żyli ludzie w tej okolicy.

Ideą Powsińskich Dożynek jest przybliżenie folkloru i polskich tradycji związanych z obrzędem dziękczynienia za plony. Nasza impreza jest swego rodzaju przeglądem folklorystycznym, bowiem do udziału w niej zapraszamy zespoły polskie i zagraniczne prezentujące Etno-tradycję swojego regionu.

Dotychczas naszymi gośćmi poza zespołami z polski były zespoły z Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Rosji. Podczas występów scenicznych równolegle realizowane są animacje dla dzieci i dorosłych oraz kiermasz produktów regionalnych.

AUTORSKIE FESTIWALE, PRZEGLĄDY, KONKURSY

Królewski Turniej Tańców Polskich to ogólnopolski konkurs taneczny organizowany w Wilanowie od 2002 roku. Podczas Turnieju prezentowane są polskie tańce narodowe: krakowiak, oberek, mazur, kujawiak, karo mazurowe oraz polka jako taniec powszechnie w Polsce tańczony.

Turniej Tańców Polskich rozgrywany jest corocznie i ma za zadanie ochronę polskiego dziedzictwa narodowego, popularyzację tańców polskich, kształtowanie poczucia estetyki i rozbudzenie zainteresowania tańcami polskimi, stworzenie możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu, wymianę doświadczeń i konsolidowanie środowisk tanecznych. Organizowany jest pod patronatem Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Turniej kierowany jest do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów którzy tańczą tańce polskie. Niegdyś tańce polskie tańczone były na balach, dziś stają się interesującym sposobem spędzania wolnego czasu oraz łączenia pokoleń przez wspólną pasję.

Zobacz w serwisie


Multimedia


Facebook