Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Fundacja Pro Musica Viva
Rodzaj instytucji: fundacja
ul. Gąbińska 9/64 Warszawa
musica@vp.pl
www.pmv.org.pl
Zadaniem Fundacji "Pro Musica Viva" jest upowszechnianie kultury muzycznej - zwłaszcza tej, która składa się na tradycję kultury wysokiej, wyznaczonej w przeszłości przez Bacha, Beethovena, Chopina, a dziś Brittena czy Lutosławskiego.

Jedną z form naszej działalności jest prezentacja mniej znanych "regionów muzycznych". Służy temu na przykład organizacja Festiwalu "Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie", przedstawiającego twórczość kompozytorów ukraińskich - patrz "Muzyka ukraińska". "4. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie" planowane są w terminie 15-21 paździenika 2012 r. w Sali Kameralnej i Koncertowej Filharmonii Narodowej z udziałem m.in. Olgi Pasiecznik i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy pod dyrekcją Wołodymyra Sirenki.

Poprzez dobre relacje z Ukrainą udało się nam zrealizować tam kilka przedsięwzięć promujących kulturę polską. Fundacja zrealizowała m.in. IV Festiwal Kultury Polskiej na Ukrainie - patrz "Koncerty".

W kwietniu 2009 roku Fundacja zorganizowała koncertowe tournee Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus w Polsce i na Ukrainie, podczas którego prawykonane były utwory młodych ukraińskich kompozytorów - patrz "Koncerty".

Kontynuujemy budowanie kulturalnych mostów między Polską i naszymi wschodnimi sąsiadami. W 2011 roku Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej wystąpiła w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a w Mińsku i Kijowie odbyły się koncerty prezentujące muzykę Karola Szymanowskiego - patrz "Koncerty".

Fundacja promuje także zespół chóralny "Cappella Corale Varsaviana". Dokonana na przełomie 2010 i 2011 roku rejestracja muzyki Michała Lorenca do najnowszego filmu o Janie Pawle II – „ Szukalem Was”, zaowocowała zaproszeniem zespołu do Rzymu do wykonania Missa Magna Beatificationis Michała Lorenca. Ten uroczysty koncert w kościele Św. Ignacego Loyoli, w którym wystąpiła m.in. także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic, został pomyślany jako artystyczny finał uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II. 2 maja 2011 zespół wziął udział w porannej Mszy Dziękczynnej za Beatyfikację Jana Pawła II w Bazylice Św. Piotra w Rzymie wykonując wraz z innymi chórami i NOSPR specjalnie na tę okazję skomponowaną Mszę Marco Frisiny, a także utwory Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Pro Musica Viva - aby muzyka żyła! Taki cel stawia sobie nasza Fundacja organizując różne przedsięwzięcia i starając się promować muzykę, która ma znamiona "harmonii", chociaż niekoniecznie jest szeroko znana.

Naszymi działaniami chcemy zwrócić uwagę na muzykę - tę nieuchwytną, a jednak tak konkretną i wspaniałą dziedzinę naszego życia.

By powiedzieć za Rilkem:
Muzyko: oddechu posągów, może: ciszo obrazów...

Zobacz też

Szkoła Wajdy
fundacja
Eko Teatr
teatr, fundacja
Fundacja Mamy Dzieci
fundacja