Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Studencki Teatr Satyryków (STS)
Rodzaj instytucji: teatr
Teatr kabaretowy działający w latach 1954-1975; jedna z najbardziej zasłużonych inicjatyw artystycznych w latach PRL-u.
Teatr został założony w 1954. Mieścił się w Warszawie przy al. Świerczewskiego (obecnie al. Solidarności) 76b. W okresie odwilży gomułkowskiej stał się popularny dzięki odważnej satyrze. W późniejszych latach, zwłaszcza po likwidacji tygodnika Po prostu zmagał się ze stopniowo nasilającymi się ingerencjami cenzury. W 1970 roku przemianowano go na Teatr Satyryków STS.

W 1972 połączony z Teatrem Rozmaitości. Dewizą, jaka mu przyświecała podczas działalności, był tekst Andrzeja Jareckiego Mnie nie jest wszystko jedno. Podczas swojej działalności teatr dał 55 premier i 3200 przedstawień. Specjalnością STS-u stały się tzw. "rewie satyryczne". Pierwsze przedstawienie dał 2 maja 1954, ostatnie 14 marca 1975. Kolejno dyrektorami STS-u byli: Henryk Malecha, Andrzej Jarecki, Marian Kubera, Ryszard Pracz, Stanisław Tym, R. Włosiński, E. Krasowski, L. Czepik. Wpływ poetyki STS zachował się w późniejszej twórczości jego autorów i reżyserów.

Współpracownicy STS

Poniżej lista części osób które współpracowały z STS-em

Autorzy tekstów
Andrzej Jarecki, Agnieszka Osiecka, Witold Dąbrowski, Jarosław Abramow, Ziemowit Fedecki, Andrzej Drawicz, Stanisław Tym, Jan Tadeusz Stanisławski, Daniel Passent.

Aktorzy i piosenkarze
Przez STS przewinęło się 215 osób, w tym: Elżbieta Czyżewska, Zofia Merle, Krystyna Sienkiewicz, Anna Prucnal, Krzysztof Kowalewski, Jan Matyjaszkiewicz, Ryszard Pracz, Sława Przybylska, Hanna Rek, Jan Tadeusz Stanisławski, Stanisław Tym.

Gościnnie występowali
Wojciech Siemion, Andrzej Łapicki, Kalina Jędrusik, Alina Janowska, Halina Mikołajska, Barbara Krafftówna i Zbigniew Zapasiewicz.

Reżyserzy
Jerzy Markuszewski, Olga Lipińska, Janusz Majewski, Stanisław Tym, Wojciech Solarz i inni.

Kompozytorzy
Marek Lusztig, Jarosław Abramow, Edward Pałłasz, Maciej Małecki.

Plastycy
Zofia Góralczyk, Krystyna Sienkiewicz, Adam Kilian, Andrzej Strumiłło


źródło: Wikipedia