Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Przestrzeń XS Fundacji Burdąg
xs
Rodzaj instytucji: fundacja
ul. Narbutta 27a Warszawa (mapa)
zamknij
PRZESTRZEŃ XS
To nowy ośrodek artystyczny przy ul. Narbutta 27a w Warszawie, pod skrzydłami Fundacji Burdąg!
Prowadzi go Wojtek Ziemilski, reżyser i artysta wizualny.
Jednocześnie obok licznych ciekawych wydarzeń staje się również biurem Fundacji! Szukajcie więc nas na Mokotowie!


Okolice ulicy Narbutta są miejscem szczególnym w Warszawie i na Mokotowie. Mieszka tu kilkanaście ważnych postaci świata kultury i sztuki, rozwija się życie społeczne, powstają nowe inicjatywy. Jednak niewiele jest tu miejsc, w których można ich spotkać – migrują codziennie do swoich miejsc pracy, do innych części miasta kojarzonych ze sztuką.
Fundacja Burdąg wraz z kuratorem projektu Wojtkiem Ziemilskim stawia sobie za cel połączenie potencjału wielu twórczych, mieszkających tu osób. Chcemy wyjść naprzeciw charakterowi dzielnicy kojarzonej z nowoczesnością, wielkomiejskim stylem życia a zarazem kameralnością i dynamicznie rozwijającymi się inicjatywami sąsiedzkimi. Naszym celem jest stworzenie otwartego i nowoczesnego ośrodka kultury współczesnej, którego społeczno-kulturalny program będzie skierowany zarówno do mieszkańców, jak i do odwiedzających okolicę gości z innych części miasta, z Polski i zagranicy.
XS to zmiana skali.
Chcemy wykorzystać symboliczną siłę sztuki.
Nazwa XS nawiązuje do wielkości lokalu. To tylko – i aż! – 33m2 przeznaczone na kulturę.
Na Mokotowie wciąż bardzo brakuje eksperymentalnych, twórczych miejsc.
Teatr i lokalność łączą w sobie potrzebę wspólnego działania.
Będziemy szukać punktów wspólnych.
Opiekunem i kuratorem programu jest artysta wizualny i reżyser Wojtek Ziemilski – również mieszkaniec ulicy Narbutta. Miejsce będzie realizowało program kuratorski artysty i koncentrowało się wokół zagadnień sztuk performatywnych i wizualnych oraz procesów grupowych i eksperymentalnych. Dotychczas Ziemilski współpracował z wieloma instytucjami kultury w Polsce i zagranicą. Potrzeba stworzenia autorskiego, niezależnego ośrodka pracy, środowiska i zaplecza instytucjonalnego dla działań twórczych wielu artystów będzie sprzyjać powstaniu unikalnego miejsca o oryginalnym charakterze.
Liczymy na lokalność.
Lokal jest miejscem otwartym na współpracę z organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury i nauki, nieformalnymi grupami – w tym szczególnie mieszkańcami ul. Narbutta i Mokotowa. Do współpracy zapraszamy m.in. Stowarzyszenie Moja Narbutta, które prężnie działa w okolicy. Z drugie strony, na otwartych spotkaniach z cyklu “Sąsiedzi” chcemy poznać ludzi kultury i sztuki, których mieszka tu w okolicy mnóstwo. Mamy nadzieję, że pozwoli to stworzyć sąsiedzką wspólnotę, która dzielić będzie nasze zainteresowanie sztuką i kulturą.
To zainteresowanie twórczością sąsiadów przełoży się też na nasze działania. Zaprosiliśmy do stworzenia wystawy m.in. Laurę Pawelę, mieszkającą dosłownie w tym samym budynku artystkę wizualną wystawiającą na całym świecie.
Wydarzenia kulturalne będą bezpłatne i otwarte dla publiczności.
Ponieważ przestrzeń lokalu jest ograniczona do 33m2, na wybrane spotkania obowiązywać będą zapisy. Jednak charakter lokalu – duże witryny wychodzące na ulicę – sprzyjają stworzeniu przestrzeni otwartej dla publiczności i na okolicę.
W ramach regularnych wydarzeń będą się tu odbywać cykle projekcji filmowych, najciekawszych spektakli ostatnich lat z różnych stron świata, performanse, wystawy, warsztaty.
Będzie też otwarty szczególny sklep formatu XS, w którym będzie sprzedawany tylko jeden przedmiot w tygodniu, w 7. egzemplarzach. Przedmioty będą bardzo różnorodne – od pieprzu po książki. Wszystkie łączyć będzie przewrotna siła zmiany świata.
Najważniejsza w XS będzie możliwość stałej pracy twórczej (rezydencje dla artystów) i eksperymentowania (próbowania różnych rodzajów działań twórczych). Skala XS pozwala próbować bez strachu, że coś nie wyjdzie, że będzie nie tak, jak “powinno”. Dzięki temu będziemy sobie pozwalać. Dlatego już teraz zapraszamy artystów, którzy wciąż szukają. Liczymy, że kolejni sami się będą zgłaszać. Niedługo otwieramy nabór na warsztaty ze spektakli najmniejszych – spektakli dla bardzo ograniczonej ilości widzów.
Do codwutygodniowych niewielkich wydarzeń performatywnych zaprosimy nowe pokolenie twórców scenicznych – będzie to m.in. Romuald Krężel, Sebastian Świąder, Małgorzata Wdowik, oraz artystów, którzy osadzeni są w sztukach wizualnych.
Będzie to też przestrzeń codziennej pracy – kuratorów i artystów związanych z Fundacją zaproszonych na rezydencję artystyczną. Pierwszym zaproszonym artystą jest artysta wideo, scenograf i rzeźbiarz Wojciech Pustoła.
Naszymi partnerami są m.in. Instytut Sztuk Performatywnych, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Adama Mickiewicza, BWA Warszawa, Nowy Teatr.

źródło: http://www.burdagstudio.com/

Zobacz też