Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Kino Iluzjon
Kino Iluzjon
Rodzaj instytucji: kino, placówka oświatowa
ul. Narbutta 50a Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 848 33 33
kasa.iluzjon@fina.gov.pl
www.kinoiluzjon.pl
Kino Iluzjon to jeden z działów Filmoteki Narodowej, która zgodnie z przyświecającym jej hasłem „Pamięć filmu” chroni i niejednokrotnie przywraca kulturze polskiej jej dziedzictwo filmowe. Iluzjon ceniony jest za ambitny repertuar – połączenie klasyki, nowości i dokumentów – oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z filmowcami (ostatnio: Mike'iem Leigh, Jiřim Menzlem, Krystyną Jandą, Jerzym Stuhrem, Jerzym Hoffmanem), wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo (Święto Niemego Kina), festiwali (Warszawa Singera, Planete+ Doc Film Festiwal, Watch Docs), re-premier zdigitalizowanych filmów przedwojennych z muzyką na żywo („Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński, 1928, muz. Tadeusz Woźniak; „Zew morza”, reż. Henryk Szaro, 1927, muz. Krzesimir Dębski) czy uroczystych premier, na przykład odrestaurowanego i na nowo zmontowanego dzieła Jerzego Hoffmana – „Potop Redivivus” (2014).

I Love Polish Cinema to projekt, który skierowany jest do obcokrajowców mieszkających w Warszawie, ale nie tylko! Projekcje polskich filmów z angielskimi napisami to świetna lekcja języka angielskiego, ale również spotkanie z filmami tworzącymi historię polskiej kinematografii. Wyboru filmów do projektu dokonał filmoznawca, były dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Michał Chaciński, który przed każdą projekcją wygłosi kilkuminutową prelekcję, na temat filmu oraz kontekstu historycznego, w którym powstał. Filmy prezentowane są wersji zrekonstruowanej.
Z miesiąca na miesiąc obserwujemy wzrastającą liczbę obcokrajowców odwiedzających nasze kino. Jesteśmy przekonani o tym, że cykl I Love Polish Cinema przyczynił się do tego sukcesu. Zawsze gdy jest to możliwe staramy się umieszczać w naszym repertuarze polskie filmy opatrzone angielskimi napisami, by wychodzić naprzeciw potrzebom naszych anglojęzycznych widzów.
Cykl dofinansowany jest przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Cykl Kino od kuchni, to projekt będący wspólną inicjatywą Filmoteki Narodowej i magazynu branży audiowizualnej „FilmPRO”. Przed naszą publicznością, co miesiąc odkrywamy kolejne tajniki procesu twórczego dzieła filmowego, na który składają się m.in.: przygotowanie scenariusza, napisanie dialogów, zaprojektowanie kostiumów czy dekoracji. Każdorazowo gościem pokazów z cyklu „Kino od kuchni” jest współtwórca dzieła, który podczas spotkania z publicznością opowiada o wybranym aspekcie produkcji. Do tej pory, w ramach cyklu, Iluzjon odwiedziły osobistości ze świata filmu takie jak: nagrodzona Oscarem scenografka i dekoratorka wnętrz - Ewa Braun, aktor – Łukasz Simlat oraz storyboardzista – Mateusz Rakowicz. Cykl dedykowany jest przyszłym adeptom sztuki filmowej, studentom, uczniom oraz wszystkim tym, którzy zainteresowani są produkcją filmową.
Jest to jeden z ulubionych cykli widzów kina Iluzjon, o czym świadczy frekwencja podczas seansów i spotkań z twórcami. Informacje zwrotne o tym jak wartościowe są to spotkania otrzymujemy nieustannie od naszych widzów jak i samych filmowców, którzy bardzo chętnie deklarują swój udział w kolejnych rozmowach z widzami naszego kina.
Cykl dofinansowany jest przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Od kilku lat Filmoteka Narodowa dokłada szczególnych starań, by wyjść naprzeciw oczekiwaniom starszej publiczności - bardzo wytrawnych widzów, którym zależy na wartościowym i nietuzinkowym repertuarze. Jak dotąd mieliśmy przyjemność przede wszystkim współpracować ze wspaniałą widownią Uniwersytetów III Wieku, ale od października nasz Klub Seniora dostępny jest dla każdego spragnionego filmowych wrażeń Seniora. Począwszy od października, przez osiem miesięcy w Iluzjonie starsi widzowie mają możliwość ogląd klasyczne, niezapomniane komedie, na podstawie których prześledzimy rozwój języka filmowego na przestrzeni niemal stu lat. Przed każdym filmem prelekcję wygłasza krytyk i dziennikarz filmowy – Artur Zaborski.
Ogromnie cieszymy się, że publiczność seniorska stanowi coraz liczniejszą grupę widzów w naszym kinie, dzięki naszemu cyklowi jesteśmy w stanie poznać bardziej ich filmowe preferencje i gusta. Jest dla nas też dużym pozytywnym zaskoczeniem fakt, iż Seniorzy w naszym kinie chętnie oglądają zarówno kino klasyczne, ale również pozycje z bieżącego repertuaru dystrybutorów. Cykl dofinansowany jest przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Młodzi gniewni – młodzieżowy klub filmowy działa w Iluzjonie od marca 2014 roku. Jest to cykl spotkań zorganizowanych z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Naszym pragnieniem było stworzenie programu filmowego dla młodzieży, w którym uczniowie uczestniczą dobrowolnie, nie jako grupa zorganizowana, przybywająca do kina w ramach zajęć szkolnych. Celem projektu jest wyłonienie grupy młodych ludzi zainteresowanych świadomym odbiorem sztuki filmowej, dyskusją o kinie, kontaktem z wartościowymi filmami. Zależy nam na tym, by młodzi klubowicze doświadczyli na organizowanych przez nas spotkaniach swobodnej, przyjacielskiej atmosfery dlatego też, projekcje i dyskusje odbywają się w małej, klimatycznej sali Mała Czarna. W najbliższym czasie planujemy powołanie „Młodzieżowej Rady Programowej kina Iluzjon”. Spośród aktywnie działających członków Klubu wyłonimy grupę młodzieży, z którą konsultować będziemy wybór filmów i tematów prezentowanych w cyklu, a także w ramach repertuaru kina Iluzjon.
Program Klubu filmowego obejmuje głównie współczesne produkcje z bieżącego repertuaru dystrybutorów, ale również te prezentowane na festiwalach oraz klasyczne, często uchodzące za kultowe, dzieła pochodzące ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Filmy dobierane są pod kątem poruszanej w nich problematyki oraz traktowane jako pretekst do rozmów o świecie współczesnym, bieżących wydarzeniach, społeczno-kulturowych zachowaniach, tendencjach.
Cykl dofinansowany jest przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.

Zobacz w serwisie


Instytucje


Wiadomości

Papier, film, kamień: wakacje w Iluzjonie
Wakacje to czas inspirującego lenistwa, dalekich i bliskich wypraw, gier i zabaw leśnych, plażowych, podwórkowych. To czas kiedy wyobraźnia podpowiada, a rozum często śpi... Papier, noży...

Facebook