Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
Jury studenckie wybrało „Beksińskich”
19 studentów specjalizacji creative writing trzeciego roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego za najlepszy reportaż 2014 roku uznali Beksińskich. Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej, opublikowany przez wyd. Znak.

Jury studenckie swoją decyzję ogłosiło kilka godzin przed werdyktem profesjonalnego jury w Centrum Prasowym PAP, na koniec dyskusji finalistów o Ryszardzie Kapuścińskim i granicach reportażu.

Tak uzasadnili ten wybór:

„Ryszard Kapuściński pisał, że 'słowa staniały. Rozmnożyły się, ale straciły na wartości'.

Nie wszystkie.
Niektóre z nich wciąż są nośnikami ważnych historii i uniwersalnych prawd, głosem niezwykłych ludzi.
Za każdą z nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego książek stały poruszające opowieści i wyraziści bohaterowie. Pod kierunkiem dr Urszuli Glensk czytaliśmy i analizowaliśmy je na zajęciach. Podkreślaliśmy zalety każdego reportażu i wskazywaliśmy jego niedoskonałości. Nie zawsze zgadzaliśmy się w ocenie, choć wszyscy braliśmy pod uwagę te same kryteria – faktograficzny charakter książki, styl autora i jego warsztat dziennikarski. Z dziesięciu nominowanych reportaży wybraliśmy jeden, naszym zdaniem najpełniej realizujący przyjęte przez nas założenia.
Książkę naszego laureata doceniliśmy za odkrycie na nowo znanej już historii i zdemitologizowanie legendy ciążącej na bohaterach.
Za wykonanie tytanicznej pracy przy zbieraniu materiałów źródłowych, a później ich starannej selekcji.
Za nakreślenie wielowymiarowego obrazu, nie tylko bohaterów, ale i całej epoki.
Za rzetelność i takt dziennikarski, precyzyjny dokumentalizm i przemyślaną konstrukcję opowieści.
Za oszczędność w wydawaniu sądów i unikanie moralizowania.
Za przywrócenie polskiej kulturze dwóch wspaniałych osobowości, których tragiczne losy - choć powszechnie znane, tak w niewielkim stopniu zostały dotąd zrozumiane.
Za autorską umiejętność odsunięcia się w cień i służebną postawę wobec opowiadanej historii.
Wyróżnienie studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego przyznajemy Magdalenie Grzebałkowskiej za „Beksińskich. Portret podwójny”. Książkę, która rzuca nowe światło na dwie niezwykłe postacie. Reportaż, który zachwyca wielopłaszczyznowością. Biografię, która czyni jej bohaterów namacalnymi.
Zdzisław Beksiński mówił o sobie, że 'nie składa się z przekonań, tylko wątpliwości'. O wielkości tej książki jesteśmy jednak przekonani.”