Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
Komunikat Kapituły Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego
Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego powstała w 2015 roku i jest przyznawana co roku w dwóch kategoriach: za całokształt twórczości i za przekład na nowy język.
Kapituła Nagrody (trzeciej edycji) w składzie: Alicja Kapuścińska – żona pisarza, Vera Verdiani – pierwsza laureatka Nagrody Translatorskiej, Bożena Dudko – sekretarz Kapituły, Miłada Jędrysik z „Przekroju”, tłumaczka Elżbieta Kalinowska i Jarosław Sroka z Kulczyk Investments – przedstawiciel fundatora i mecenasa Nagrody Translatorskiej, zdecydowała, że:
W kategorii 1. – Nagroda za całokształt twórczości translatorskiej
– zostaną przyznane dwie równorzędne nagrody (każda w wysokości 10 tys. zł)
dr hab. Katarzynie Mroczkowskiej-Brand i dr. Williamowi R. Brandowi,
którzy kongenialnymi przekładami książek „Cesarz” (1983), „Szachinszach” (1985) i „Jeszcze dzień życia” (1986) przyczynili się do ich światowego sukcesu i otworzyli drogę do tłumaczenia książek Kapuścińskiego na inne języki.
Katarzyna Mroczkowska-Brand w samolocie nad Atlantykiem w marcu 1979 roku wpadła na pomysł przełożenia na angielski „Cesarza” i zobaczyła w nim utwór przetłumaczalny o nośności ponadnarodowej.
William R. Brand był pierwszym agentem literackim Ryszarda Kapuścińskiego, znalazł wydawcę dla nieznanego wówczas poza Polską autora, podróżował między Stanami Zjednoczonymi a Polską, by wynegocjować i zawrzeć umowy wydawnicze w czasie stanu wojennego, gdy Kapuścińskiemu zablokowano możliwość wyjazdu z kraju.
Przetłumaczył także „Wojnę futbolową” (1990), „Spacer poranny” (2009) i „Busz po polsku” (pod tytułem "Nobody Leaves. Impressions of Poland"), który wiosną 2017 r. zostanie wydany przez Penguin Random House.
W kategorii 2. – Nagroda za przekład na nowy język – nie zostaje przyznana, ponieważ w 2016 roku liczba 39 języków, na które jest tłumaczony Ryszard Kapuściński, nie powiększyła się o żaden nowy język.
Nagrody: Katarzynie Mroczkowskiej-Brand i Williamowi R. Brandowi, zostaną wręczone 4 marca br. – w 85. rocznicę urodzin Ryszarda Kapuścińskiego – w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Laureatom i ich Wydawcom serdecznie gratulujemy!

w imieniu Kapituły Nagrody Translatorskiej dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego

Bożena Dudko
sekretarz Kapituły
Warszawa, 15 lutego 2017 r.

Multimedia