Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński

Jury

Katarzyna Surmiak-Domańska - Przewodnicząca Jury
(rocznik 1967) reporterka, z wykształcenia romanistka. Od ponad 20 lat pracuje w „Gazecie Wyborczej”. W latach 2012-13 prowadziła program “Hot Doc” poświęcony kinu dokumentalnemu w telewizji Planete Plus. Autorka pięciu książek: "Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne" (2007); "Żyletka" (2011); "Mokradełko” (2012), które znalazło się w finale Nagrody Literackiej NIKE i zostało zinscenizowane w Teatrze Nowym w Poznaniu przez Mikołaja Grabowskiego; “Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość” (2015) - nominowany do NIKE, Nagrody im. Beaty Pawlak i naszej Nagrody oraz "Kieślowski. Zbliżenie" (2018), wyróżniony Nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej.
Mieszka w Warszawie i w Puszczy Białowieskiej.
William R. Brand
(ur. 1953, Pensylwania, USA). Absolwent uniwersytetów Pittsburgh i Rochester. Po raz pierwszy przyjechał do Polski w 1976 r. Był pierwszym agentem literackim Ryszarda Kapuścińskiego, znalazł wydawcę dla nieznanego wówczas poza Polską autora, podróżował między Stanami Zjednoczonymi a Polską, aby wynegocjować i zawrzeć umowy wydawnicze, w okresie kiedy Kapuścińskiemu zablokowano możliwość wyjazdu z kraju.
Z książek Kapuścińskiego przełożył: „Cesarza” (1983), „Szachinszacha” (1985) i „Jeszcze dzień życia” (1986) wraz z Katarzyną Mroczkowską-Brand. Tłumaczenie „Cesarza” posłużyło jako podstawa do produkcji Jonathana Millera w Royal Court Theatre w Londynie i dla telewizji BBC. Przetłumaczył też (już samodzielnie) „Wojnę futbolową” (1990) i „Busz po polsku” (pod tytułem "Nobody Leaves", Penguin Random House, 2017).
Jest autorem kilku filmów dokumentalnych, m.in. „Jestem polskim Żydem” (z Jerzym Ridanem o Rafaelu F. Scharfie) i "The Unexpected Guest" (we współpracy z Markiem Rostworowskim). Został wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej (1990) i Nagrodą Translatorską dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości (2017).
Tłumaczy wspomnienia, monografie, świadectwa historyczne i prace źródłowe dla Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz materiały dla Międzynarodowego Centrum Nauczania o Holokauście. Od ponad trzydziestu lat pracuje na rzecz przedstawiania prawdy o Polsce, w tym szczególnie z historii II wojny światowej na potrzeby czytelników anglojęzycznych. Mieszka w Krakowie z żoną, Sonią Szczepańską-Brand.
Julia Fiedorczuk
(rocznik 1975). Poetka, pisarka, tłumaczka, adiunkt w Instytucie Anglistyki UW. Zadebiutowała w 2000 roku tomem „Listopad nad Narwią”, za który otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Autorka sześciu książek poetyckich, dwóch powieści, zbiorów opowiadań i książek eseistycznych. Nominowana do nagrody Nike za powieść „Nieważkość” (2016), Laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom „Psalmy” (2018). Mieszka w Warszawie.
Elżbieta Sawicka
Dziennikarka i redaktorka, ur. 1952 w Warszawie, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. 17 lat w „Rzeczpospolitej” (1990-2007) – szefowa Działu Kultury, redaktor dodatków „Plus Minus” i „Rzecz o Książkach. Współpracowała także z „Odrą”, „Zeszytami Literackimi” i rosyjskojęzycznym miesięcznikiem „Nowaja Polsza”. W latach 2009-2012 redaktor naczelna portalu Culture.pl, wydawanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Autorka ponad stu wywiadów, głównie z pisarzami. Opublikowała „Przystanek Europa. Rozmowy nie tylko o literaturze” (1996) , „Widok z wieży. Rozmowy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim” (1997), z córką Zofią Sawicką „Symbole polskiej kultury” (2014). Kilkanaście wywiadów jej autorstwa weszło do książki „Czesław Miłosz. Rozmowy polskie 1979-1998” (2006), dziewięć do książki „Nasze histerie, nasze nadzieje. Spotkania z Tadeuszem Konwickim” (2013). Odznaczona medalem Gloria Artis (2005)jako współtwórczyni i redaktor dodatku „Plus Minus”. Laureatka Pikowego Lauru (2006), nagrody przyznawanej przez Polską Izbę Książki za najlepszą prezentację książek w mediach, w kategorii prasa.Należy do Polskiego PEN Clubu i Towarzystwa Dziennikarskiego.
Abel A. Murcia Soriano
(rocznik 1961), hiszpański poeta, tłumacz, leksykograf – autor kilku specjalistycznych słowników polsko-hiszpańskich i hiszpańsko-polskich. Dyrektor Instytutu Cervantesa w Warszawie. Wykładał na uniwersytetach w Łodzi, Warszawie i na Universidad Internacional Menéndez Pelayo w Santander. Opublikował osiem tomików własnych wierszy, które tłumaczono na włoski, litewski, angielski, portugalski, rosyjski, rumuński i polski. Tłumacz literatury polskiej na hiszpański, przekładał m.in. Julię Hartwig, Wisławę Szymborską, Ewę Lipską, Ryszarda Kapuścińskiego, Stanisława Lema i Olgę Tokarczuk. Od kilku lat tworzy tandem translatorski z żoną Katarzyną Mołoniewicz. Tłumaczył również z meksykańskim poetą Gerardem Beltránem i z katalońskim poetą Xavierem Farré. W latach 2013–2018 był jurorem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest członkiem honorowym Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Maria Krawczyk - Sekretarz Jury
Absolwentka Polonistyki i Neofilologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkoły Filozoficznej Tadeusza Gadacza Collegium Civitas.
Wieloletnia redaktorka literatury faktu, redaktor prowadząca kwartalnika „Karta”, sekretarz zespołu merytorycznego wystawy stałej Muzeum PRL-u w Nowej Hucie.
Współpracowała m.in. z miesięcznikiem „Więź”, Krytyką Polityczną, Teatrem Studio, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Domem Spotkań z Historią oraz Polską Akcją Humanitarną.
Od 2019 roku związana z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Byli członkowie Jury
EDYCJE I - IV
Joanna Bator
(rocznik 1968). Pisarka, antropolożka kultury, publicystka. Publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Twórczości”, „Tygodniku Powszechnym”, „Czasie Kultury”, „Kulturze i Społeczeństwie”. Za książkę „Japoński wachlarz” (2004), która jest plonem kilkuletniego pobytu autorki w Japonii, otrzymała nagrodę im. Beaty Pawlak oraz poznańską Nagrodę im. Biblioteki Raczyńskich. Jej ostatnie powieści znalazły się w finale Nagrody Literackiej Nike: „Piaskowa Góra” (2009), „Chmurdalia” (2010) i „Ciemno, prawie noc” (2013 – najlepsza książka roku wg jury Nike), a „Piaskowa Góra” w finale niemieckiej międzynarodowej Nagrody Literackiej 2011.
Edycja VII
Ewa van den Bergen-Makała
(rocznik 1953). Publicystka (freelancer) i tłumaczka (z jęz. polskiego na niderlandzki i vice versa). Wyjechała do Holandii w 1972 roku, gdzie mieszka na stałe od 1977 roku. Jest absolwentką Wydziału Chemii na uniwersytecie w Amsterdamie. Na łamach prasy niderlandzkiej (m.in. w tygodniku „De Groene Amsterdammer”, w dzienniku „De Volkskrant” i w czasopismach literackich: „De Gids”, „Armada", „Tirade”, „Tijdschrift voor Slavische Literatuur”) ukazały się jej przekłady tekstów między innymi takich autorów, jak: Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Bronisław Geremek, Leszek Kołakowski, Norman Davies, Witold Szabłowski. Przetłumaczyła dwie książki Ryszarda Kapuścińskiego: „Podróże z Herodotem” i „Ten Inny” oraz „Modlitwę o deszcz” Wojciecha Jagielskiego i „Córeńkę” Wojciecha Tochmana.
EDYCJE I-III
Anders Bodegård
(rocznik 1944). Slawista i romanista, nauczyciel młodego pokolenia szwedzkich tłumaczy literatury polskiej. W latach 1981-83 był lektorem języka szwedzkiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 30 lat jest tłumaczem literackim, przekłada z polskiego i francuskiego. Tłumaczy między innymi: Gombrowicza i Kapuścińskiego, Szymborską i Zagajewskiego. Łączy w sobie kompetencje Ambasady, Ministerstwa Kultury i Instytutu Książki jednocześnie. Sam, obdarzony talentem literackim, rzadko sięga po pióro, choć jego szkice i eseje dawno już powinny być zebrane w książkę. Za propagowanie literatury polskiej został uhonorowany: nagrodą polskiego PEN Clubu, Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP i Transatlantykiem przez Instytut Książki. Przyjaciel Ryszarda Kapuścińskiego, tłumaczy jego książki od 1993 roku. Mieszka w Sztokholmie.
EDYCJA IX
Dorota Danielewicz
(ur. 1964, Poznań) mieszka w Berlinie od 1981 roku. Studiowała slawistykę, antropozofię społeczną i historię wschodnioeuropejską na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie i na Uniwersytecie im. Ludwika Maximiliana w Monachium. Przez rok (1987) pracowała dla działu public relations ONZ w Nowym Jorku.
Od 1988 r. współpracowniczka wielu instytucji kultury, m.in. Literarischen Colloquium Berlin (LCB), Literaturhaus Berlin, Literaturforum im. Brecht Haus. Od lat prowadzi spotkania z autorami polskimi w Niemczech i niemieckimi w Polsce, m.in. z Magdaleną Tulli, Sławomirem Mrożkiem, Olgą Tokarczuk, Joanną Bator. Wielokrotnie podróżowała z Hanną Krall jako moderatorka i tłumaczka spotkań autorskich na terenie Niemiec, jak również tłumaczyła spotkania i przeprowadzała wywiady z Ryszardem Kapuścińskim dla niemieckich mediów.
Ponad 10 lat (do zamknięcia sekcji w 2009 r.) była berlińską korespondentką sekcji polskiej radia RFI w Paryżu, a od 1997 r. współpracowała z rozgłośnią RBB, w której prowadziła Magazyn Literacki. Autorka wielu reportaży radiowych.
Publikowała w „Kulturze”, „Der Tagesspiegel”, „Märkische Allgemeine”, „Deutsch-Polnisches Magazin DIALOG”, „Freitag”, „Berliner Zeitung”, „Borussi”, „Przeglądzie Politycznym”, „Polityce” i „Dużym Formacie”. Pomysłodawczyni i redaktorka antologii poezji polskiej „Kochać to, co niewidzialne” (Gutke Verlag, Kolonia 1997), wspólnie z Maciejem Górnym przygotowała „Berlin. Polnische Perspektiven” (CBH, PAN Berlin i Berlin Story Verlag 2008). Jest autorką „Berlina. Przewodnika po duszy miasta” (W.A.B., 2013; zmieniona wersja niemiecka pt. „Auf der Suche nach der Seele Berlins”, Europa Verlag, 2014).
EDYCJE I-IV
Maciej J. Drygas
(rocznik 1956). Reżyser filmowy i scenarzysta. Po ukończeniu studiów na Wydziale Reżyserii Instytutu Kinematografii w Moskwie (WGIK) był asystentem Krzysztofa Zanussiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Autor filmów dokumentalnych, m.in.: „Usłyszcie mój krzyk” (1991 – Felix za najlepszy dokument w Europie), „Stan nieważkości” (1994), „Jeden dzień w PRL” (2005), „Usłysz nas wszystkich” (2008), „Cudze listy” (2010), „Abu Haraz” (2013), emitowanych przez stacje telewizyjne w Europie, Kanadzie, Australii, Japonii i wielokrotnie nagradzanych. A jego dokumenty radiowe: „Testament” (1992 – nagroda Prix Italia), „Być w kosmosie” (1995) i „Moja góra” (2001), były emitowane przez BBC i publiczne stacje radiowe Niemiec, Skandynawii, krajów Beneluxu. Jest wykładowcą w PWSFTViT w Łodzi i w Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim. Napisał także libretto opery do muzyki Pawła Szymańskiego („Qudsja Zaher” – premiera kwiecień 2013 w Operze Narodowej).
Edycje I-XI
Bożena Dudko - Sekretarz Jury
(rocznik 1963). Redaktorka i dziennikarka. W latach 1993-2005 pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Przygotowała pięć antologii reportaży: „To nie mój pies, ale moje łóżko” (1998), „Anna z gabinetu bajek” (1999), „Nietykalni” (2000), „Zły dotyk” (2001), „Cała Polska trzaska” (2005). Jest inspiratorką zagranicznych antologii polskiego reportażu, dotąd ukazały się trzy: szwedzka, francuska i niemiecka. Przygotowała dwie części „Podróży z Ryszardem Kapuścińskim” – opowieści jego tłumaczy (2007 i 2009), a dla MSZ wystawę „Ryszard Kapuściński 1932-2007. Poeta reportażu”, która w różnych wersjach językowych była pokazywana m.in. w Niemczech, ChRL i na Tajwanie, w Gruzji, na Białorusi, w Kanadzie, USA, Portugalii, Grecji, podczas Europejskich Dni Rozwoju w Warszawie. W latach 2005 - 2016 opiekowała się archiwum Ryszarda Kapuścińskiego – efektem jej pracy jest tom pism rozproszonych „O książkach, ludziach i sztuce” (2009) oraz opracowanie kalendarium (1957-2008) fotograficznych dokonań Kapuścińskiego do jego albumu „Ze świata”. Jest współautorką (razem z Mariuszem Szczygłem) koncepcji 16-tomowej kolekcji „Dzieł wybranych” Ryszarda Kapuścińskiego w Bibliotece „Gazety Wyborczej”, dla której przygotowała wydanie jego „Spaceru porannego” (2009) oraz wznowienia książek „Gdyby cała Afryka" (2011) i „Czarne gwiazdy” (2013).
EDYCJA IX
Magdalena Grochowska
(rocznik 1960). Studiowała uprawę winorośli w Bułgarii i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz idee XX wieku (szkoła filozoficzna Tadeusza Gadacza) w Collegium Civitas w Warszawie.
Pracowała w „Głosie Nauczycielskim”, „Przeglądzie Tygodniowym”, „Życiu Warszawy”. Od 1996 roku w „Gazecie Wyborczej”. Jest laureatką Grand Press 2005 w kategorii „reportaż prasowy”.
W swoich książkach opowiada o dylematach i losach polskich intelektualistów w XX wieku. W 2016 Polski PEN Club uhonorował ją Nagrodą im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich za „konsekwentne opowiadanie dziejów polskiej inteligencji”.
Zbiór portretów „Wytrąceni z milczenia” (2005, wzn. 2013) w plebiscycie Programu II Polskiego Radia znalazł się w kanonie 25 lektur na ćwierćwiecze wolnej Polski (2014). Biografia „Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu” (2009, 2014) przyniosła jej nagrodę „Odry”, „Polityki” oraz Nike czytelników 2010 i została już przełożona na litewski i rosyjski. Wydała zbiór esejów „Ćwiczenia z niemożliwego” (2012). Książka „Strzelecki. Śladem nadziei” (2014) znalazła się w finale Nagrody im. Teresy Torańskiej „Newsweeka” w 2014 roku oraz była nominowana do Nike 2015. Esej biograficzny o Jerzym Stempowskim „Zachować przytomność w czasach szaleństwa” opublikowała „Gazeta Wyborcza” jako specjalny dodatek do „Magazynu Świątecznego” na Wielkanoc 2016 „Rodzinna Europa. O polskim Europejczyku”, a ostatnio ukazał się jej esej biograficzny o Dymitrze Fiłosofowie („Gazeta Wyborcza”, sierpień 2017). Pracuje nad biografią Tadeusza Różewicza.
W 2014 roku prowadziła w swym wiejskim domu pod Radomiem kawiarnię literacką, której gośćmi byli m.in. ks. Adam Boniecki, Lidia Ostałowska, Marian Buchowski.
Mieszka w Warszawie.
EDYCJE VIII-IX
Mariusz Kalinowski
(rocznik 1960). Filolog szwedzki, literaturoznawca, współreżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych („Tata Kazika”, „Czas Komedy”, „Był raz dobry świat”). Za przekłady dramatów uhonorowany w Szwecji nagrodą im. Görana O. Erikssona. Tłumaczył (i opracował wydawniczo) m.in. „Dziennik snów” Emanuela Swedenborga i „Inferno” Augusta Strindberga. Twórczością tego ostatniego zajmuje się także jako badacz. Przełożył książki: „Uśmiech Pol Pota” Petera Fröberga Idlinga, który znalazł się w finale drugiej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, oraz „Krótki przystanek w drodze z Auschwitz” Görana Rosenberga, który jury szóstej edycji uznało za najlepszy przekład 2014 roku.
Mieszka w lesie, w środkowej Szwecji.
EDYCJA II
Tomasz Łubieński
(rocznik 1938). Dramatopisarz, eseista, prozaik, publicysta i tłumacz; członek PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 1998 roku redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki”.
W latach 1971-1981 pracował w tygodniku „Kultura”. Był jednym ze współzałożycieli wydawanego poza cenzurą pisma „Res Publica”. Pisywał również w „Aneksie” i „Zeszytach Literackich”. Występował w programie telewizyjnym „Dobre książki”.
Autor sztuk teatralnych, m.in. „Zegary” (Stary Teatr, Kraków 1970), „Koczowisko” (Teatr Polski, Wrocław 1979), „Ostatni” (Teatr Narodowy, Warszawa 2004).
Wydał szkice historycznoliterackie m.in. „Bić się czy nie bić? O polskich powstaniach” (1978), „Bohaterowie naszych czasów” (1986), „Czerwonobiały” (1990), „Norwid wraca do Paryża” (1992), „M jak Mickiewicz” (1998), „Ani tryumf, ani zgon. Szkice o powstaniu warszawskim” (2004), „Wszystko w rodzinie” (2004), „1939. Zaczęło się we wrześniu” (2009), „Molier nasz współczesny” (2014) oraz powieść „Turnus” (2012).
EDYCJE III, V-VII, IX, XI
Piotr Mitzner - Przewodniczący Jury
(rocznik 1955). Poeta, historyk literatury, edytor. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie. Pracował w działach literackich teatrów. W latach 1981-1989 należał do kierownictwa niezależnego wydawnictwa „Krąg”, a od 1983 do 1997 był członkiem redakcji czasopisma „Karta”. Koordynował współpracę polskich środowisk ze Stowarzyszeniem „Memoriał”. 1993-1999 dyrektor ośrodka kultury „Koło Podkowy”. Od 1999 pracuje na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2000-2018 był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika „Nowaja Polsza”. Wydał dziesięć tomów poetyckich, szkice biograficzne („Hania i Jarosław Iwaszkiewiczowie. Esej o małżeństwie”, „Gabinet cieni”) , cztery książki o teatrze i cztery historycznoliterackie. Jest laureatem Nagrody „Zeszytów Literackich” im. J. Czapskiego.
Zajmuje się literaturą polską XX wieku, biografistyką oraz polsko-rosyjskimi związkami literackimi. Członek Zarządu Polskiego PEN Clubu.
EDYCJE VII-IX
Katarzyna Nowak
(rocznik 1973). Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej.
Od 17 lat w Programie 2 Polskiego Radia. Pracuje w Redakcji Publicystyki Kulturalnej, gdzie od lat zajmuje się m.in. literaturą non-fiction.
W 2003 roku jej reportaż radiowy „Jak Bug da" zdobył wyróżnienie w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory. Rok później została laureatką tego konkursu za reportaż „Kamień".
Jej audycje reprezentowały Polskie Radio na międzynarodowych festiwalach twórczości radiowej i telewizyjnej Prix Europa i Prix Italia.
Edycja VII
Lidia Ostałowska
(1954 - 2018). Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Za komuny reporterka „Przyjaciółki” i „Itd”, a od 1989 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Autorka reportaży o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych. W 2000 roku ukazała się jej pierwsza książka „Cygan to Cygan”, w 2011 „Farby wodne” (nominowane do Nagrody im. Kapuścińskiego, Nike i Gwarancji Kultury), a w 2012 wybór reportaży „Bolało jeszcze bardziej” (w finale Nagrody im. Kapuścińskiego). W 2014 roku razem z Dariuszem Kortko opublikowała antologię tekstów reporterskich i dokumentalnych „Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku”. W latach 2011-2012 współredagowała romski kwartalnik „Dialog-Pheniben”. Współpracuje z Instytutem Reportażu, Fundacją ITAKA, Fundacją Dom Kultury oraz Fundacją na rzecz Równości i Emancypacji STER.
EDYCJE I, IV-VI
Iwona Smolka
Pisarka, krytyk literacki, od lat związana z Polskim Radiem (Złoty Mikrofon 1991). Autorka prac krytycznych poświęconych poezji „Lęki, ucieczki, akceptacje” (1984), „Dziewięć światów. Współczesne poetki polskie” (1997), a także – wspólnie z Tomaszem Jastrunem i Leszkiem Szarugą – „Antologii poezji stanu wojennego” (1983). Wydała też powieści: „Rozpad” (1984), „Musisz siebie zjeść” (wyróżnienie Fundacji Kultury 1996), „Dom żywiołów” (2000) i „Skarpa” (2015) oraz „Władysław Bartoszewski. Mój PEN Club” – razem z Adamem Pomorskim (2013) i wspólnie z Żanetą Nalewajk „Rytm twórczego życia. Jubileuszowe rozmowy o literaturze” (2013). Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Prezydium Zarządu Polskiego PEN Clubu.
EDYCJE VIII, X
Tadeusz Sobolewski
(rocznik 1947). Po studiach polonistycznych zajął się krytyką filmową. Początkowo pracował w Filmotece Narodowej, Wydawnictwach Artystycznych i Filmowych, tygodniku „Film”. W tym czasie publikował recenzje, wywiady i eseje oraz próby prozatorskie w „Kulturze” „Literaturze” i „Kinie”. Był współautorem scenariusza filmu „Golem” w reż. Piotra Szulkina. W 1988 debiutuje książką „Stare grzechy” - dziennik lat 80. (wyd. Grup Politycznych „Wola”).
Od 1981 pracował w miesięczniku „Kino” - od 1990 jako redaktor naczelny. Od 1989 publikuje w „Gazecie Wyborczej”, w której od 1994 pracuje na stałe.
Opublikował książki: „Dziecko Peerelu” (eseje, 2000, „Sic!”), „Malowanie na Targowej” (proza dokumentalna, 2004, „Sic!”), „Za duży blask. O kinie współczesnym” (Nagroda im. Bolesłąwa Michałka za najlepszą książkę filmową roku, 2004, Znak), „Człowiek Miron” (biografia, 2012, Znak, nominowana do Nagrody Nike), „Kino swoimi słowami” (eseje i felietony filmowe, 2014, Universitas), „Pytania, które się nie kończą” (z Mają Komorowską, rozmowy o teatrze i filmie, 2014, Mazowiecki Instytut Kultury).
Jest współautorem widowiska telewizyjnego wg „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w reż. Marii Zmarz-Koczanowicz. Jego teksty o Krzysztofie Kieślowskim ukazywały się w wielu publikacjach książkowych w kraju i za granicą.
Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie krytyki filmowej (2012) i nagrody ZAiKS im. Krzysztofa Teodora Toeplitza (2014). W latach 1995-2015 występował w TVP2 w programie Grażyny Torbickiej „Kocham Kino”.
Publikuje m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Dialogu”, „W Drodze”. Od 1994 roku prowadzi w „Kinie” felieton „Swoimi słowami”.
Jest mężem Anny Sobolewskiej, profesora w Instytucie Badań Literackich PAN, i ojcem: Justyny (dziennikarka w tygodniku „Polityka”) oraz 27-letniej Cecylii (z jej osobą związane są liczne publikacje Anny i Tadeusza Sobolewskich, dotyczące problemów wychowania i socjalizacji osób z zespołem Downa).
EDYCJE II, V-VI, VIII, X
Olga Stanisławska - Przewodnicząca Jury
(rocznik 1967). Reportażystka i eseistka. Publikuje w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”. Jej teksty mówią o dylematach wielokulturowych społeczeństw, położeniu mniejszości, stosunku do Innego w Europie i na Bliskim Wschodzie. Książka „Rondo de Gaulle’a” (2001, wznowienie 2016), którą napisała po rocznej samotnej podróży przez Afrykę, z Casablanki do Kinszasy, została wyróżniona Nagrodą Fundacji Kościelskich. Wraz z Borysem Lankoszem zrealizowała film o muzułmanach we Francji („Z innej strony: Francja” 2006). Obecnie pracuje nad książką poświęconą pamięci wielokulturowej miejscowości na Kujawach, z którą związana jest historią rodzinną. Mieszka w Paryżu.
EDYCJE I-IV
Małgorzata Szejnert - Przewodnicząca Jury
Dziennikarka i pisarka. Współtworzyła „Gazetę Wyborczą” i prawie piętnaście lat prowadziła w niej dział reportażu. Jest autorką m.in. książek: „Szczecin: Grudzień - Sierpień - Grudzień” (z Tomaszem Zalewskim, 1984 – wyróżniona Nagrodą Kulturalną „Solidarności”), „Sława i infamia. Rozmowa z Bohdanem Korzeniewskim” (1988 – Nagroda im. Szymona Konarskiego przyznana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), „Śród żywych duchów” (1990 – uhonorowana Nagrodą PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego), „Czarny ogród” (2007), „Wyspa klucz” (2009), „Dom żółwia. Zanzibar” (2011). Pięćsetstronicowy reportaż o Śląsku „Czarny ogród” w 2008 roku otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych Cogito i znalazł się w finałach nagród literackich: Nike, Angelus i Gdynia; w 2015 r. ukazał się po niemiecku.
EDYCJA X
Nina Witoszek
(rocznik 1959). Profesor historii kultury na uniwersytecie w Oslo, wykładała w Instytucie Europejskim we Florencji i na uniwersytecie w Galway (Irlandia), a także gościnnie na Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Cambridge. Debiutowała jako „irlandzka pisarka” Nina FitzPatrick zbiorem opowiadań „Fables of the Irish Intelligentsia” (Penguin 1991), za który otrzymała nagrody „The Irish Times” i Aer Lingus. Autorka trzech powieści, wydanych przez Penguin, trzech scenariuszy filmowych oraz wielu prac i książek o Skandynawii. Współpracowała również z Norweską Operą Narodową w Oslo. W 2005 r. otrzymała od Norweskiej Fundacji Wolnego Słowa nagrodę za wprowadzenie wschodnioeuropejskiej perspektywy do debaty publicznej w Skandynawii. Jako pierwsza Polka została stałą felietonistką i komentatorką w największym norweskim dzienniku „Aftenposten”. Jedna z dziesięciu najwybitniejszych intelektualistek i intelektualistów, mieszkających w Norwegii wg listy norweskiego dziennika „Dagbladet”.
Edycje IV-VII
Maciej Zaremba Bielawski - Przewodniczący Jury
(rocznik 1951). Emigrował do Szwecji w 1969 roku. Roznosił przesyłki, był salowym w szpitalu, operatorem dźwigu na budowie. Studiował historię idei. Jego dziennikarstwo zaczęło się od „Solidarności” – w 1981 roku wrócił do Polski z zamówieniami od kilku redakcji. W stanie wojennym jako kierowca ciężarówki przyjeżdżał z pomocą, a przy okazji zbierał materiały, które publikował w Szwecji pod pseudonimem Zaremba.
Dziś jest wybitnym publicystą i reporterem największego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. W 1997 roku nagłośnił sprawę przymusowych sterylizacji, które państwo szwedzkie przeprowadziło w latach 1935-1976 na tysiącach „niepożądanych” obywateli. Skutkiem tych tekstów było wypłacenie ofiarom przymusowych sterylizacji ponad 250 mln koron odszkodowania. Jego publikacje wywołały burzliwą debatę na temat podobnych procederów także w innych krajach skandynawskich, Szwajcarii, USA. Można o tym przeczytać w jego książce „Higieniści. Z dziejów eugeniki” (wyd. Czarne, 2011).
Za swe artykuły otrzymał wiele nagród, m.in. kilkakrotnie Nagrodę Akademii Szwedzkiej, Wielką Nagrodę Dziennikarską (za cykl reportaży „Polski hydraulik...” – po polsku: 2008, wyd. Czarne i edycja rozszerzona 2013, wyd. Agora), a po reportażach o szwedzkich lasach (po polsku „Leśna mafia”, wyd. Agora, 2014) gazeta „Land” w plebiscycie wybrała go „Królem Lasu”.
Najstarszy w Szwecji Wydział Prawa Uniwersytetu w Lund przyznał mu tytuł doktora honoris causa.
Członek Polskiego PEN Clubu.
Jest mężem Agnety Pleijel, znanej (także w Polsce) szwedzkiej pisarki, z którą przekładał na język szwedzki poezję Zbigniewa Herberta.