Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
Sendlerowa. W ukryciu
Anna Bikont

wyd. Czarne

Wielka Irena
Imponująca reporterska biografia Ireny Sendlerowej, która podczas okupacji kierowała Referatem Dziecięcym Rady Pomocy Żydom. Autorka wykonała tytaniczną pracę udokumentowania działalności Sendlerowej oraz szeregu bohaterskich kobiet zaangażowanych w akcję „Żegoty”.
Autorka mierzy się z prawdą indywidualną ocalonych i ocalających, konfrontując dokumenty, opowieści świadków i fakty historyczne. Wynikiem jej pracy jest panorama ambiwalentnego stosunku Polaków do żydowskich współobywateli podczas wojny oraz biografia osoby odważnej i prawej. Książka Anny Bikont stawia Sendlerowej pomnik rzetelny, stojący na fundamencie faktów, bez uwodzenia przez idealizację.
Dorota Danielewicz

Anna Bikont

Anna Bikont (rocznik 1954) – dziennikarka i pisarka, z wykształcenia psycholożka. Od pierwszego do ostatniego numeru (1982–1989) pracowała w zespole „Tygodnika Mazowsze”, pisma podziemnej Solidarności. Współtworzyła „Gazetę Wyborczą”, z którą związana jest do dzisiaj. Jej książka „My z Jedwabnego” otrzymała m.in. nagrodę historyczną „Polityki” oraz European Book Prize. Wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Wraz z Joanną Szczęsną napisała „Pamiątkowe rupiecie. Biografię Wisławy Szymborskiej” i wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury książkę „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu”. „Sendlerowa” to jej ostatnia książka – w 2019 r. ukaże się po hebrajsku.

Wojna polsko-polska

O książce „Sendlerowa. W ukryciu” Anny Bikont pisze jurorka Dorota Danielewicz

„Sendlerowa jest materiałem na feministyczną bohaterkę popkultury” – twierdzi Anna Bikont. Jednak jej książka „Sendlerowa. W ukryciu” nie dotyczy jedynie postaci wielkiej Sprawiedliwej. Z oceanu faktów, dokumentów, ludzkich losów, wydarzeń i listów autorka układa wielowymiarowe puzzle tragicznego okresu polskiej historii. „Toczy się wojna polsko-żydowska i polsko-polska”.
Wyraźnym wątkiem opowieści są historie kilkudziesięciu kobiet, które od roku 1942 do końca okupacji ryzykują życie dla ocalenia kilkuset dzieci z warszawskiego getta. Ich postawa nie była powszechna: działały w zagrożeniu ze wszystkich stron, niemieckich okupantów i polskich szmalcowników. Dramat uratowanych żydowskich dzieci oraz powojenne koleje ich życia w cieniu pamięci zagłady to kolejny ważny temat tej książki.
Bikont przeczesuje archiwa, wnikliwie analizuje wywiady i publikacje poświęcone historii Sprawiedliwych i Ocalonych. Same przypisy stanowią osobną opowieść. Jej poszukiwania jednocześnie odsłaniają intymne aspekty osobowości i życia Ireny Sendlerowej. Jednak wymykają się one jednoznacznej ocenie, gdyż – jak się okazuje – bohaterka żyła „w ukryciu” do końca.
Dorota Danielewicz

Książka

Sendlerowa. W ukryciu
Anna Bikont

wyd. Czarne