Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Kapuściński
Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą (Los migrantes que no importan)
Óscar Martínez
z hiszpańskiego przeł. Tomasz Pindel

wyd. Post Factum Sonia Draga, Katowice

Salwadorski dziennikarz Óscar Martínez towarzyszy migrantom z Ameryki Środkowej w ich morderczej drodze przez Meksyk do USA, dzieli z nimi posiłki, niewygody, strach. Jest, tak jak oni, zwierzyną łowną. Narażoną na rabunek, porwanie i śmierć. Spisuje świadectwa ludzi, którzy decydują się przejść przez piekło, żeby uciec od piekła swoich ojczystych krajów. Martínez ryzykuje własnym życiem, aby przekazać nam bezpośrednią relację z tragedii ludzi, którzy „nikogo nie obchodzą”. Ich proste opowieści niosą porażającą moc oskarżycielską. Ta książka otwiera oczy, zmusza do myślenia o migracji, rodzi bunt.
Abel Murcia

Óscar Martínez

salwadorski dziennikarz i reporter. Specjalizuje się problematyce przemocy, karteli narkotykowych, przestępczości zorganizowanej w Ameryce Łacińskiej. Laureat wielu nagród, m.in. National Journalism Prize w Meksyku oraz Nagrody Praw Człowieka Uniwersytetu Środkowoamerykańskiego w Salwadorze.

Tomasz Pindel

(ur. 1976) – tłumacz z hiszpańskiego (i sporadycznie portugalskiego), wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek: „Mario Vargas Llosa. Biografia” (2014), „Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody” (2018), „Historie fandomowe” (2019) oraz powieści „Czy to się nagrywa?” (2011). Od ponad dekady współprowadzi „Piątkę z literatury” w RMF Classic. Przełożył dobrze ponad pół setki książek.

Pociąg zwany śmierć

Dziennikarz internetowej gazety "El Faro" z Salwadoru opisuje odyseję migrantów z Ameryki Środkowej, którzy przemierzają Meksyk w drodze do granicy USA. Aspirują do lepszego życia, jak wszyscy i jak wszędzie. Przeważnie jednak uciekają przed śmiercią we własnym kraju, gdzie szaleją gangi. Po drodze czyhają na nich przemytnicy narkotyków, zdradliwi przewodnicy, bezlitośni policjanci i agenci federalni.

Ukazując zagrożenia i mechanizmy zbrodni, Martínez towarzyszy uciekinierom tysiące kilometrów piechotą i na dachu "Bestii", monstrualnego pociągu towarowego, który ich zabija i okalecza. Reporterowi udaje się pokazać psychikę, unikalną historię i nieoczekiwany los setek tych ludzi. W nocnych konfrontacjach z uzbrojonymi bandytami musi ukrywać fakt, że jest dziennikarzem, w przeciwnym razie chyba by nie przeżył.

Tłumaczenie Tomasza Pindla na język polski przekonująco oddaje surowe, indywidualne głosy uciekinierów. Dzieje okropności XX w. uczą, że ważny jest stosunek do najbardziej wzgardzonych, którzy są bezkarnie zabijani, gwałceni i uprowadzani. Bohaterowie tej książki, porównywanej przez "New York Times" do reportaży George'a Orwella, są ofiarami obecnego czasu pogardy.

William Brand

Książka

Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą (Los migrantes que no importan)
Óscar Martínez
z hiszpańskiego przeł. Tomasz Pindel

wyd. Post Factum Sonia Draga, Katowice