Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Nagroda Literacka
Zapraszamy na drugie spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy
Brygida Helbig, Stanisław Aleksander Nowak i Aneta Prymaka-Oniszk to nazwiska autorów nominowanych do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy w kategorii proza. Już 12 kwietnia warszawska publiczność będzie miała okazję poznać twórców na spotkaniu w Księgarni Dwie Siostry. Nominowanym autorom będzie towarzyszyć Anna Romaniuk, członkini Jury, która poprowadzi spotkanie.

Brygida Helbig to nie tylko pisarka, ale także literaturoznawczyni i nauczycielka akademicka. Od 1983 mieszka w Niemczech, jednak nie rozstała się z Polską i jej kulturą, o czym świadczy chociażby temat „Innej od siebie”, książki nominowanej do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Helbig zgłębiła w niej niezwykłą biografię Marii Komornickiej, młodopolskiej pisarki i krytyczki literackiej, która według przekazów w 1907 roku w hotelu w Poznaniu pożegnała się z życiem jako kobieta, przyjmując odtąd imię Piotr Odmieniec Włast, jak również męskie ubiór i zachowania. Twórczość Marii Komornickiej było również tematem rozprawy habilitacyjnej Helbig na Uniwersytecie Humboldtów.

Książka, za którą Stanisław Aleksander Nowak otrzymał nominację do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, nosi tytuł „Galicyanie”. Napisany niezwykłym językiem literacki debiut, jest opowieścią o losach ludzi z galicyjskiej wioski spod Rzeszowa – Zaborowa. Czas akcji to początek XIX wieku, obfitego w gwałtowne zwroty w historii, w którą mimowolnie wplątują się ludzkie losy. Na uwagę i uznanie zasługuje wierność realiom tamtego czasu i faktom historycznym (bibliografię stanowi ponad tysiąc pozycji), ale przede wszystkim wspomniany już język, który sam autor nazywa „językiem galicyjskim”. Pisarz pracował nad swym dziełem osiem lat.

Z wydarzeniami historycznymi związana jest również ostatnia pozycja nominowana do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy - „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” autorstwa Anety Prymaki-Oniszk. Jak dotąd teksty autorki pojawiały się przede wszystkim w prasie – Prymaka-Oniszk publikowała dla łamach „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „National Geographic”, a także miesięcznika „Karta”. Historia bieżeństwa, opisana w nominowanej książce, jest przemilczana w szkolnych podręcznikach, choć dotyczyła znacznej liczby Polaków mieszkających pod zaborem rosyjskim. Publikacja jest więc przywróceniem pamięci o prawie dwóch milionach osób, których los dwukrotnie wyrzucał z miejsc, w których przyszło im żyć. Książka, jak mówi sama pisarka, jest wybrzmieniem opowieści zasłyszanych przez nią w dzieciństwie od świadków tych zdarzeń.

W tym roku, w kategorii proza zgłoszono do konkursu 174 pozycje. O wyborze laureatów spośród nominowanych dowiemy się podczas finałowej gali 27 kwietnia w Teatrze Studio.

Spotkanie autorskie odbędzie się w Księgarni Dwie Siostry, przy alei 3 Maja 2, o godzinie 18. Wstęp wolny.

Kolejne spotkania z nominowanymi w tej edycji autorami odbędą się 18 kwietnia (edycja warszawska) oraz 20 kwietnia (literatura dziecięca). Szczegóły już wkrótce.

Multimedia