Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
stypendia artystyczne

Sztuka współpracy! Zostań stypendystą m.st. Warszawy
Ruszyła kolejna edycja stypendiów artystycznych m.st. Warszawy, które przyznawane są od 2009 roku. Wnioski mogą składać zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci. Czekamy do 15 listopada br.

System stypendialny pozwala realizować artystyczne projekty najbardziej obiecującym i oryginalnym twórcom, którzy nie występują w imieniu żadnej instytucji czy organizacji pozarządowej. Stypendyści reprezentują różnorodne dziedziny sztuki: literaturę, sztuki wizualne, teatr, film, muzykę, taniec.

- Stypendia artystyczne to inwestycja w talenty, idee, projekty, której efekty widać w Warszawie. Dotychczas wsparliśmy finansowo 282 twórców przeznaczając na to 6,5 mln zł. Dzięki wsparciu twórców powstają książki, przedstawienia teatralne, gry edukacyjne, filmy czy też instalacje artystyczne - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Korzystając z doświadczeń stypendystów oraz wiedzy eksperckiej miasto wprowadziło zmiany w procedurze stypendialnej, w tym m.in. podział na debiutantów i twórców z dorobkiem. Udoskonalony system przyznawania stypendiów uwzględnia różnorodność dziedzin sztuki, wspiera dzieła nowe, jak też skierowane ku dziedzictwu kulturowemu stolicy. W 2018 roku 58 twórców otrzymało stypendia. Najwięcej projektów stypendialnych realizowanych jest w dziedzinie sztuk wizualnych i literatury oraz w zakresie upowszechniania kultury. W kampanii promującej tegoroczną edycję przypominamy dzieła, które zdobyły uznanie warszawiaków i powstały dzięki wsparciu m.st. Warszawy, jak książka Remigiusza Ryzińskiego „Foucault w Warszawie” czy instalacje artystyczne Agnieszki Wasilewskiej i Annie Marczak w Ogrodzie Saskim wraz z przewodnikiem „Saski nie śpij!”. Zapowiadamy również te oczekiwane w tym roku m.in.: koncert na dwa fortepiany Jarosława Siwińskiego oraz film Elizy Godlewskiej „Spotkajmy się w SPATIFIE”.

Jak złożyć wniosek?
Wnioski mogą składać zarówno twórcy z dorobkiem jak i debiutanci do dnia 15 listopada br. Szczegółowe informacje pod nr telefonu: +48 22 44 30 354 oraz +48 22 44 30 372 (od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-15.00) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: stypendia_artystyczne@um.warszawa.pl

Więcej na stronie: www.kulturalna.warszawa.pl/stypendia-artystyczne.html

Multimedia