Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Instytucje

Biblioteka Narodowa
biblioteka, instytucja badawcza
Filmoteka Narodowa
muzeum

Co dalej z kinem Iluzjon? konsultacje społeczne
KONSULTACJE SPOŁECZNE, 4 - 28 maja 2009

4 maja 2009 roku na terenie Mokotowa rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące projektu: „Modernizacja zabytkowego budynku kina Iluzjon Filmoteki Narodowej - Muzeum Sztuki Filmowej przy ul. Narbutta 50a w Warszawie”.

Konsultacje społeczne przeprowadzone wśród mieszkańców dzielnicy Mokotów mają na celu wpisanie projektu do Mikroprogramu Rewitalizacji Dzielnicy Mokotów, co umożliwi Filmotece Narodowej uzyskanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego niezbędnych środków finansowych na planowaną modernizację budynku kina Iluzjon.

W grudniu 2008 roku, po wielu latach starań, Filmoteka Narodowa została właścicielem kina Iluzjon przy ulicy Narbutta 50a. Dwa lata wcześniej, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wyróżniający się niepowtarzalnym stylem architektonicznym budynek, został wpisany do rejestru zabytków.
Od końca lat pięćdziesiątych działało tu kino - początkowo Stolica, a od roku 1997 Iluzjon Filmoteki Narodowej. Ze względu na zły stan budynku od stycznia 2009 r. kino tymczasowo zostało przeniesione do Biblioteki Narodowej.

Filmoteka Narodowa w odrestaurowanym i zmodernizowanym budynku kina planuje stworzyć nowoczesne centrum sztuki filmowej z przestronną multimedialną salą projekcyjną, oraz salą wystawienniczą.

Zależy nam, aby kino przy ulicy Narbutta 50a stało się nowoczesnym centrum filmowym i - tak jak dotychczas - prezentowało klasykę polskiego i światowego kina w odnowionym, odpowiednio przystosowanym do potrzeb kina archiwalnego obiekcie – mówi Dyrektor Filmoteki Narodowej, prof. Tadeusz Kowalski. Chcielibyśmy, aby nie tylko sam budynek, ale i przestrzeń wokół niego stały się atrakcyjnym miejscem spotkań kinomanów, jak również wszystkich mieszkańców dzielnicy. Pragniemy, aby Iluzjon stał się kulturalną wizytówką Mokotowa.

W ramach konsultacji społecznych mieszkańcy Mokotowa poproszeni zostaną o wypełnienie ankiety dotyczącej charakteru i funkcji budynku kina. Poczynając od 14 maja, w trzy kolejne czwartki miesiąca w starym kinie Iluzjon odbędą się specjalne, bezpłatne pokazy filmowe pod hasłem SEANS WSPOMNIEŃ z przedmową varsavianisty Jarosława Zielińskiego. Konsultacje zakończą się 28 maja imprezą REGENERACJA ILUZJONU, podczas której w klubie Regeneracja przy ul. Puławskiej 61 pokazana zostanie unikatowa kolekcja niemych filmów z początku XX wieku z muzyką na żywo w wykonaniu Pawła Szamburskiego.

Informacje na temat planowanej modernizacji kina Iluzjon będzie można uzyskać przed pokazami specjalnymi w dniach: 14, 21 i 28 maja w kinie przy ul. Narbutta, na stronie internetowej: www.fn.org.pl oraz pod numerem infolinii 22) 845 50 74 wew. 028.