Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Zaczytana Warszawa
 fot. m.st. Warszawa
fot. m.st. Warszawa
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, ustanowiony przez UNESCO jako doroczne święto promujące czytelnictwo i ochronę własności intelektualnej.
Warszawa jest jednym z europejskich miast, które w szczególny sposób podkreślają znaczenie książek w codziennym życiu.


Warszawa od wielu lat wspiera inicjatywy związane z czytelnictwem i promujące książki. Doceniamy autorki i autorów wyróżniając prozę, poezję, książki dla dzieci, poświęcone tematyce warszawskiej, reportaże i książki historyczne. Współorganizujemy i dofinansowujemy literackie festiwale, plenery i spotkania autorskie. Popularyzujemy biblioteki i niezależne księgarnie, czyli miejsca, gdzie warszawianki i warszawiacy chętnie sięgają po literaturę. 

Nagradzamy książki
- Nagroda Literacka m. st. Warszawy - w tym roku zostanie przyznana po raz 14.
- Nagroda im. R. Kapuścińskiego - organizowany od ponad dekady konkurs na najlepszy reportaż.
- Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego - jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju przyznawana autorom/autorkom książek poświęconych najnowszej historii Polski.

Zapraszamy na literackie wydarzenia
- Wiersze w mieście - jeszcze do 15 maja.
- Big Book Festival - już w czerwcu.
- Plener Literacki - również w czerwcu.
- Warszawskie Targi Książki - w tym roku we wrześniu.

Promujemy niezależne księgarnie
W Warszawie działa około stu lokalnych księgarń. To miejsca, w których - oprócz sprzedaży książek – organizowane są także spotkania autorskie, debaty poświęcone kulturze, kiermasze i wystawy. Niezależne księgarnie bardzo ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa.
W 2020 roku po raz pierwszy zorganizowany został konkurs na "Ulubioną Księgarnię Warszawy". Laureaci – dziesięć lokalnych księgarń – otrzymali nagrody pieniężne i przez cały rok mogą używać tytułu Ulubiona Księgarnia Warszawy.
Ze względu na pandemię i kryzys w branży księgarskiej zainaugurowana została także kampania "Książka na telefon" wspierająca lokalne księgarnie, między innymi te warszawskie.

Zachęcamy do odwiedzania bibliotek
Sporą aktywnością mogą się też pochwalić warszawskie biblioteki publiczne. O tym, co organizują stołeczne biblioteki publiczne, można przeczytać na stronie www.bibliotekiwarszawy.pl.